Daňové priznanieFinančná správaÚčtovníctvo xa Publikované 10. marca 2021 zobraziť celý profil

Už iba niečo vyše troch týždňov zostáva klientom na podanie daňového priznania. Finančná správa ich preto vyzýva, aby tak urobili čo najskôr.

Podať daňové priznanie je možné aj z pohodlia domova

Komunikovať s finančnou správou elektronicky totiž môže ktokoľvek. Okrem toho, že šetrí klientom čas, počas zákazu vychádzania sa daňovníci takto môžu vyhnúť lokalitám s väčším počtom ľudí.

Finančná správa ročne príjme vyše 1,2 milióna daňových priznaní. Väčšinu z nich, 750 tisíc, podávajú elektronicky fyzické a právnické osoby. Stále je však takmer pol milióna osôb bez povinnej elektronickej komunikácie, ktoré stále podávajú daňové priznanie k dani z príjmov v papierovej forme.

ČÍTAJTE AJ: Daňové priznanie fyzickej osoby za rok 2020

Výhody elektronickej komunikácie s finančnou správou však postupne objavujú aj daňovníci, ktorí zo zákona nie sú povinne elektronicky komunikujúcimi osobami. Vďaka nim stúpol minulý rok počet elektronicky podaných daňových priznaní o vyše 5 percent. Počas pandémie či zákazu vychádzania je elektronická komunikácia s finančnou správou výhodnejšia. Klientom šetrí čas, svoje daňové povinnosti vybavia z pohodlia domova a bez priamej návštevy finančnej správy, čím eliminujú riziko nákazy seba či príslušníkov finančnej správy.

Článok pokračuje pod reklamou

Elektronickú komunikáciu môže využívať ktokoľvek

Potrebné je sa registrovať na portáli finančnej správy. K registrácii potrebujete elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), resp. kvalifikovaný elektronický podpis (KEP). Fyzické osoby môžu využiť aj možnosť uzavrieť s daňovým úradom tzv. dohodu o elektronickom doručovaní.

Všetky podrobné informácie nájdu klienti na portáli finančnej správy v časti Elektronická komunikácia – praktické informácie. K dispozícii je aj animované video dokumentujúce registráciu a následné podanie dokumentu.

Video k článku:

zdroj: FS SR