Duševné vlastníctvoFinančná správaKontrolyPodnikanie xa Publikované 10. októbra 2022 zobraziť celý profil

V košickej spaľovni bolo minulý týždeň pod dohľadom príslušníkov finančnej správy zlikvidovaných stovky párov falzifikátov topánok obľúbenej športovej značky, športové súpravy, mikiny, tepláky a napodobeniny známych plastových stavebníc.

Príslušníci Colného úradu Košice dohliadali v stredu 05.10.2022 na likvidáciu 450 kilogramov falzifikátov porušujúcich práva oprávnenej osoby k ochrannej známke. Vo väčšine prípadov išlo o športové oblečenie a topánky z poštových zásielok, ale našli sa taktiež aj falzifikáty plastových stavebníc známej značky, ktoré porušovali ustanovenia predpisov o duševnom vlastníctve. Napodobeniny odhalili príslušníci finančnej správy v dopravných prostriedkoch, obchodoch a poštových zásielkach. 

Falšujú sa aj emblémy na autá

V poštových zásielkach sa našiel aj iný druh falošného tovaru a to plastové emblémy na automobily s označením ochrannej známky. Hodnota 57 kusov emblémov deklarovaná predávajúcim z tretej krajiny bola v sume 115 eur v zjavnom nepomere so skutočnou cenou originálov, ktorá sa na trhu pohybuje vo výške viac ako 1000 eur. Do skladu zadržaného tovaru pribudla aj napodobenina kabelky označená ochrannou známkou svetoznámej značky, pričom obdobný originálny výrobok by stál asi 5000 eur.

Článok pokračuje pod reklamou

Tovar nespĺňa normy 

Pred samotným zničením sa tovar stáva po jeho zaistení majetkom štátu. Uvedený tovar často nespĺňa, z hľadiska bezpečnosti a zdravotnej spôsobilosti pri jeho používaní, limitnú koncentráciu škodlivých chemických látok. Teda okrem ochrany práv duševného vlastníctva chráni finančná správa výkonom svojich povinností aj samotného spotrebiteľa. 

Zdroj: Finančná správa / úprava redakcia