EkonomikaFinancieKoronavírus COVID-19Slovensko xa Publikované 13. januára 2021 zobraziť celý profil

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení so znepokojením sleduje zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu, ktorá už teraz spôsobuje totálny kolaps v niektorých odvetviach (cestovný ruch, gastro, služby) a môže pri neriešení znamenať uzavretie výrobných podnikov a teda totálny kolaps ekonomiky.

Situácia je vážna. Berme to na vedomie

AZZZ neustále apeluje na vládu, že v takejto nepriaznivej situácii v akej sa Slovensko momentálne nachádza je veľmi dôležitá komunikácia so zamestnávateľmi ohľadne protipandemických opatrení, ktoré majú enormné dopady na firmy. Vďaka pravidelnej komunikácii ako aj pripravenému plánu by sa vedeli firmy včas pripraviť, čo ich čaká.

Ak sa plánuje lockdown predĺžiť, je dôležité uvedomiť si, aké obrovské škody to bude pre firmy ako aj ekonomiku ako takú znamenať. Mnoho firiem bojuje už od marca o prežitie, protipandemické opatrenia sa neustále menia, pomoc zo strany štátu je nedostatočná a zdĺhavá.

Článok pokračuje pod reklamou

Očkovacie vakcíny a očkovanie

So znepokojením taktiež sledujeme veľmi pomalý postup očkovacích vakcín. Očkovanie je pritom kľúčovým nástrojom k zastaveniu pandémie, zabráneniu kolapsu ekonomiky a návratu do normálneho života. Treba nastaviť jasné pravidlá a harmonogram vakcinácie prioritne pre rizikové skupiny obyvateľov, ale tiež zamestnancov v kritickej infraštruktúre.

Testovania vo firmách

Je potrebné promptne riešiť sľubované testovania vo firmách, ktorým včas dokážeme odhaliť pozitívne prípady a firmy sa budú môcť pripraviť na kritické situácie. Dnes už mnohé firmy, aj menšie, realizujú testovanie na týždennej báze, čo ich však stojí nemalé náklady.

Firmám by veľmi pomohla kompenzácia týchto nákladov na testovanie, či už vo forme dodávok testov, alebo finančnej kompenzácie. Testovať svojich zamestnancov s podporou štátu by malo význam aj u firiem, ktoré majú menej ako pôvodne avizovaných 500 zamestnancov.