Inflácia na Slovensku pokračovala v spomaľovaní aj v januári, keď sa harmonizovaný medziročný rast indexu hladiny spotrebiteľských cien podľa rýchleho odhadu znížil zo 6,6 na 4,3%. Ide o najväčší mesačný pokles inflácie od začiatku jej znižovania vlani na jar. Inflácia meraná národným indexom (nie harmonizovanou EÚ-metodológiou) podľa týchto dát už môže dosahovať aj menej ako 4%. Zároveň však ide len o rýchly odhad celkového vývoja a podrobnejšie štatistiky sa dozvieme až 15. a 17. februára.
Významný pokles v januári
Vieme ale, že k ďalšiemu poklesu inflácie významne pomohli zmrazené regulované ceny energií pre domácnosti, ktoré na Slovensku naďalej nereflektujú náklady na nákup komodít za trhové ceny a štát ich dotuje z rozpočtu. Rast regulovaných cien sa tak znížil zo 6,2% v decembri až niekde k nule. Január je pritom v inflácii zvyčajne najdôležitejším mesiacom, keďže okrem regulovaných cien sa od Nového roku najčastejšie menia aj mnohé iné cenníky a cenovky.
Inflácia v jednotlivých segmentoch
Pohonné látky boli v januári o čosi lacnejšie ako začiatkom vlaňajška: benzín bol síce o niekoľko centov na liter drahší, ale nafta citeľne lacnejšia. Inflácia v doprave ako celku však s najväčšou pravdepodobnosťou dosahovala znovu kladné hodnoty, odhadujeme ju okolo 3%. Okrem toho zdraželi aj poštové služby. Inflácia v segmente potravín sa mohla znovu zmierniť, odhadujeme, že možno niekde k 4%, keďže poľnohospodárske komodity citeľne zlacneli a výrobné ceny v potravinárstve už v novembri a decembri dokonca medziročne tiež mierne klesali.
Inflácia v Eurozóne
Vo Francúzsku a Nemecku harmonizovaná inflácia poklesla na 3,4 a 3,1%, čo bol väčší pokles, ako sa očakávalo. V celej eurozóne sa ale inflácia spomalila len o desatinku percentuálneho bodu na 2,8%. To znamená aj potvrdenie našich očakávaní, že Európska centrálna banka by mohla pristúpiť k prvému zníženiu svojich úrokových sadzieb od veľkého inflačného šoku rokov 2021-22 najskôr začiatkom leta.
Vývoj inflácie na Slovensku a v eurozóne (%)
Zdroje: Štatistický úrad SR, Eurostat, VÚB, Intesa Sanpaolo
Michal Lehuta
Macroeconomist