Počet zahraničných osôb v orgánoch slovenských firiem dlhodobo narastá.
K marcu 2025 bolo na rôznych pozíciách vyše 82-tisíc zahraničných osôb – prevažne zo susedných krajín (Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko či Ukrajina). Kým v roku 2019 vzniklo 4 241 pozícií štatutárov, tak v roku 2024 to bolo skoro 6 300 pozícií.
V mnohých spoločnostiach pôsobia zahraničné osoby, ktoré figurujú ako biele kone. Faktom je, že spoločnosti, v ktorých je v nejakej funkcii zahraničná osoba, spolu dlžia štátu a poisťovni Union až 1,7 miliardy eur z celkového dlhu približne 3,7 miliardy eur. Vyše 94 % tvorí dlh na daniach voči Finančnej správe SR.
Kľúčové zistenia:
- Na Slovensku pôsobí vyše 82-tisíc zahraničných osôb na rôznych pozíciách vo viac ako 65-tisíc spoločnostiach.
- Najviac zahraničných osôb v orgánoch slovenských firiem pochádza z Českej republiky (19 861), Maďarska (13 964) a Rakúska (6 729).
- Počet miest obsadzovaných zahraničnými osobami dlhodobo narastá. Kým v roku 2019 vzniklo 4 241 pozícií štatutárov obsadených zahraničnými osobami, tak v roku 2024 to bolo viac ako 6 300.
- Spoločnosti, v ktorých pôsobia zahraničné osoby, dlžia štátu a poisťovni Union vyše 1,7 miliardy eur. Celkový aktuálny dlh všetkých spoločností pritom predstavuje 3,7 miliardy eur. Vyše 94 % tvorí dlh voči Finančnej správe SR.
- Najviac dlžia spoločnosti, v ktorých pôsobia občania z Maďarska (482 miliónov eur), Česka (309 miliónov eur) a Rumunska (206 miliónov eur).
- Na Slovensku podniká stále viac Ukrajincov, avšak nemeniaci sa počet Rusov. Minulý rok začal na Slovensku podnikať napríklad Rus Andrei Veikulainen, ktorý sa nachádza na ukrajinskom sankčnom zozname. Na Slovensku bude pravdepodobne prevádzkovať ruskú sieť maloobchodov Mere, ktorá už funguje pod rovnakým menom v Česku.
V spoločnostiach podnikajúcich na Slovensku je na rôznych pozíciách vyše 82-tisíc zahraničných osôb, pričom mnohé pôsobia vo viacerých spoločnostiach, prípadne na viacerých pozíciách v jednej spoločnosti. Osoby zo zahraničia spolu figurujú v 65 041 spoločnostiach na Slovensku.
Štátnou príslušnosťou je väčšina zahraničných osôb zo susedných štátov, a to hlavne z Českej republiky (19 861 osôb), Maďarska (13 964 osôb) a Rakúska (6 729 osôb). Z celkového počtu je vyše 59 % osôb práve zo susedných piatich krajín.

Pozície, ktoré v slovenských firmách zastávajú zahraničné osoby, sú väčšinou funkcie spoločníkov (68 967) a štatutárov (55 023).
Tieto funkcie sa môžu prelínať, keďže štatutár spoločnosti môže byť aj na pozícii spoločníka a zároveň bude konečným užívateľom výhod. Daný vzorec je špecifický pre jednoosobové spoločnosti. Zahraničné osoby pôsobia aj v rámci dozornej rady či ako akcionári, prípadne ako prokuristi alebo likvidátori.Pri funkciách, ako je konečný užívateľ výhod, štatutár či člen dozornej rady, je možné sledovať aj dátum vzniku funkcie a tým pádom i trendy. Nižšie na grafe uvádzame vývoj od roku 2019. V roku 2019 a 2020 je viditeľný nárast počtu konečných užívateľov výhod podľa RPO. Dôvodom je zmena legislatívy – do konca roka 2019 boli osoby, ktoré splnili podmienky, povinné zapísať sa do registra konečných užívateľov výhod v prípade, že v ňom predtým zapísané neboli. Dnes už je povinnosť uviesť konečného užívateľa výhod priamo stanovenou podmienkou pri návrhu na vklad nového subjektu do obchodného registra.Pri počtoch vzniknutých funkcií v prípade štatutárov je potrebné brať do úvahy, že v predchádzajúcich rokoch nie sú započítané funkcie, ktoré medzičasom zanikli. Ide o aktuálny počet štatutárov a konečných užívateľov výhod. Ak by sme rátali aj so zaniknutými funkciami, tak by v roku 2014 vzniklo vyše 9 400 funkcií štatutárov, zatiaľ čo v roku 2024 vyše 7-tisíc.

Zo 65 041 spoločností, v ktorých evidujeme na rôznych pozíciách zahraničné osoby, podniká väčšina v odvetví veľkoobchodu (8 100), v rámci služieb (7 524) alebo v práve, poradenstve a účtovníctve (7 315).
Počet spoločností v odvetviach, v ktorých pôsobia zahraničné osoby

Najväčšími dlžníkmi štátu sú spoločnosti s bielymi koňmi zo zahraničia
Spomedzi odvetví sú najväčšími dlžníkmi spoločnosti vo veľkoobchode (434 miliónov eur), maloobchode (210 miliónov eur) a stavebníctve (180 miliónov eur). V prípade veľkoobchodu tvorí dlh voči Finančnej správe SR vyše 98 %. V prípade maloobchodu a služieb ide o vyše 94 %.
Zvyčajne ide o podvodné spoločnosti s bielymi koňmi zo zahraničia. Tieto spoločnosti sú charakteristické práve tým, že majú zahraničného štatutára, podávajú veľmi strohú účtovnú závierku (alebo ju vôbec nepodávajú) a po niekoľkých rokoch im finančná správa vyrubí vysoký dlh na dani z príjmu či pridanej hodnoty.
Z vyše 65-tisíc spoločností má dlh voči štátu (dlh voči Sociálnej poisťovni, VŠZP, Finančnej správe SR či vo forme pohľadávok) a poisťovni Union viac ako 27-tisíc spoločností. Celkovo dlhujú štátu 1,7 miliardy eur z celkového dlhu približne 3,7 miliardy eur. Spoločnosti, v ktorých je aspoň jedna osoba zo zahraničia, tak dlhujú štátu skoro polovicu celkového dlhu všetkých slovenských spoločností. Aspoň nejaký dlh voči štátu má pritom v súčasnosti vyše 207-tisíc spoločností.

Zadlžené spoločnosti, v ktorých figuruje na pozícii štatutára zahraničná osoba, často nemajú zapísaného konečného užívateľa výhod. V prípade 21 604 spoločností, ktoré majú zahraničnú osobu na pozícii štatutára a majú nejaký dlh voči štátu alebo poisťovni Union, nemá zapísaného konečného užívateľa výhod až 77 % z nich.
Existujú dva dôvody, prečo ich spoločnosti zapísané nemajú. Mohli sa dostať do problémov ešte pred rokom 2019,po ktorom spoločnosti kvôli novelizácii zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu museli zapísať konečného beneficienta spoločnosti.
Druhým dôvodom môže byť zámerné vyhýbanie sa povinnostiam s cieľom zakryť vlastnícku štruktúru. V tom prípade je štatutárom len nastrčený biely kôň.
Väčšinu dlhu spoločností, ktoré majú v orgánoch aspoň jednu zahraničnú osobu, tvoria firmy, v ktorých pôsobia maďarskí občania. Dlh spoločností s Maďarmi je vyše 482 miliónov eur. Druhé v poradí sú firmy s českými občanmi, ktorých dlh predstavuje 309 miliónov eur. Na treťom mieste sú spoločnosti s Rumunmi – ich dlh je 206 miliónov eur.
Tu musíme pripomenúť, že celkový dlh nemusí odrážať úplne presné číslo, keďže v spoločnosti môže byť napríklad maďarský aj český štatutár alebo spoločník. My ale uvádzame spoločnosť len raz, teda pod maďarským alebo českým občanom.

Vo väčšine spoločností, ktoré majú v orgánoch zahraničnú osobu a majú vysoké dlhy, sú dlhy tvorené záväzkami voči finančnej správe bez toho, aby mala spoločnosť dlh voči sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. To naznačuje, že spoločnosti slúžia len na uník na dani z pridanej hodnoty a v konečnom dôsledku nikoho nezamestnávajú, keďže pri finančných problémoch a nefungujúcom biznise by mali dlhy aj na sociálnom a zdravotnom poistení.
Ing. Martin Lindák/Analyst