Prieskumy a analýzySlovenskoZaujímavosti xa Publikované 3. februára 2022 zobraziť celý profil

V minulom roku založili podnikatelia na našom trhu takmer 19-tisíc kapitálových spoločností. Ide o najnižší počet od roku 2016, kedy Slovensko zaznamenávalo rast ekonomiky. Rozdiel oproti roku 2020 je však len veľmi malý. Vyplýva to z údajov nadnárodnej poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet, ktorá analyzuje obchodné dáta v 120 krajinách sveta. 

Najmenej za posledných 5 rokov

Rok 2021 sa niesol v znamení pokračujúcej pandémie koronavírusu. „V minulom roku podnikatelia na Slovensku založili, podľa našich dát, dovedna 18 737 kapitálových firiem. Toto číslo je najnižšie za posledných päť rokov, avšak medziročne to predstavuje pokles o 423 subjektov. V roku 2020, ktorý bol charakteristický vypuknutím pandémie, vzniklo 19 160 firiem,“ opisuje situáciu analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. 

Článok pokračuje pod reklamou

Zároveň dodáva, že ochorenie COVID-19 malo na zakladanie nových subjektov vplyv, avšak nie taký výrazný, ako sa pôvodne očakávalo. „Na dátach vidíme, že vlani vzniklo o 2 706 subjektov menej ako v predpandemickom roku 2019, avšak pri porovnaní s dátami spred piatich rokov, sú čísla za rok 2021 takmer totožné, pričom vtedy sme boli svedkami rastu ekonomiky. Môžete teda povedať, že obavy sa v tomto smere nenaplnili,“ dodala Petra Štěpánová.

Státisíce firiem

Podľa aktuálnych údajov tak na našom trhu podniká 319 217 spoločností, pričom nové subjekty podnikatelia najčastejšie založili v oblastiach Ostatné pomocné obchodné činnosti (1 585), Kombinované administratívno-kancelárske činnosti (1 436) a Poradenské služby v oblasti podnikania a riadenia (1 354).

Zdroj: Dun & Bradstreet / úprava redakcia

O Dun & Bradstreet
Dun & Bradstreet je svetový líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť.