EkonomikaGastronómia a hotelierstvoObchod a službyPotravinárstvoPrieskumy a analýzySlovensko xa Publikované 6. júna 2022 zobraziť celý profil

Hypermarkety a supermarkety si v minulom roku ukrojili vyše 40 % podielu zo všetkých sledovaných tržieb na Slovensku.

V mesiaci apríl 2022 sa tržby v maloobchode medziročne zvýšili, ale miernejšou dynamikou ako v predchádzajúcich troch mesiacoch. Nárast dosiahlo 7 z deviatich zložiek maloobchodu. O viac ako štvrtinu vzrástli tržby v predajniach PC a IKT techniky i v predajniach s potravinami, nápojmi a tabakom. Naopak, zásielkový predaj, ako aj kníhkupectvá, predajne športových potrieb a hračiek utŕžili menej ako pred rokom. 

O 20 % viac, ako pred pandémiou

Tržby v maloobchode aj v apríli 2022 oproti rovnakému obdobiu minulého roka stúpli o 9,5 %, ale nedosiahli dvojciferný rast ako v prvých troch mesiacoch roku 2022. Nominálne objemy tržieb boli takmer o 20 % vyššie ako pred pandémiou (v apríli 2019), ich reálny rast bol však poznačený vysokou infláciou.

Článok pokračuje pod reklamou

Tržby hypermarketov narástli o 10 %

Medziročne rástli tržby v siedmich z deviatich zložiek maloobchodu, v piatich dokonca dvojciferným tempom. Výraznejší rast tržieb v apríli 2022 bol spôsobený nižšími tržbami vybraných zložiek obchodu v apríli 2021 v dôsledku doznievajúcich opatrení druhej vlny pandémie.

Veľkonočné sviatky, ktoré boli v polovici mesiaca apríl, sa prejavili na medziročnom náraste tržieb v predajniach potravín, nápojov a tabaku o 25,1 % i medziročnom raste tržieb hyper- a supermarketov o 10 %, ktoré sú podielovo najvýznamnejšou zložkou maloobchodu. V druhej podielovo najvýznamnejšej položke – v špecializovaných predajniach, napr. s obuvou, textilom, drogériou – tržby vzrástli o 16,6 %. 

Graf: Štatistický úrad SR

Vysoký medziročný rast na úrovni 29,1 % dosiahla aj podielovo menej významná zložka maloobchodu – predajne s PC a IKT zariadeniami. Vyššie tržby dosiahli aj hobymarkety, predajne nábytku a spotrebnej elektroniky (o 11,6 %). Pomalšie rástli tržby čerpacích staníc a tržby v stánkoch a na trhoch. 

Štvrtý mesiac klesali tržby v zásielkovom predaji (vrátane predaja mimo predajní), aktuálne o 8,6 %. Oproti aprílu 2021 poklesli aj tržby kníhkupectiev, športových potrieb a hračiek.

Medziročný vývoj veľkoobchodu v apríli 2022 zaznamenal rast o pätinu 

Tržby v apríli 2022 v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa medziročne znížili o 5 % najmä pod vplyvom poklesu tržieb za predaj vozidiel. Vo veľkoobchode aprílové tržby oproti minulému roku vzrástli o pätinu (o 21,9 % v bežných cenách).

Zdroj: Štatistický úrad SR