Cestovný ruchEkonomikaFinancie na podnikanieObchod a službyPodnikanieSlovensko xa Publikované 3. decembra 2020 zobraziť celý profil

O dotáciu z výzvy Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) na podporu regionálneho rozvoja v roku 2021 požiadalo 118 subjektov. V predchádzajúcich ročníkoch to bolo 68, respektíve 48. TASR o tom informovalo komunikačné oddelenie TTSK.

Oprávnení žiadatelia

Medzi oprávnených žiadateľov patrili miestne akčné skupiny, oblastné organizácie cestovného ruchu, občianske združenia či neziskové organizácie. V grantovej schéme je vyčlenených spolu 500.000 eur, pričom výška dotácie na jedného žiadateľa sa pohybuje od 3000 do 50.000 eur. Podávať žiadosti bolo možné elektronicky do 30. novembra

O ich schválení by sa malo rozhodovať na prvom budúcoročnom zasadnutí krajského zastupiteľstva. „Výzva je zameraná na podporu projektov, ktoré zvyšujú atraktivitu územia, čím prispievajú k rozvoju zážitkového turizmu. Financie sme vyčlenili na pomoc subjektom pôsobiacim v oblasti cestovného ruchu, ktoré sú aktuálne ťažko skúšané koronakrízou,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Cieľom samosprávy je zviditeľniť producentov regionálnych produktov a rozšíriť ich rady

Podporu je možné získať aj na obnovu a zavedenie turistického a cykloturistického značenia, ako aj vývoj mobilných aplikácií. Peniaze sú určené aj na propagáciu a zveľadenie kultúrneho dedičstva.

Článok pokračuje pod reklamou

TTSK rozšíri na Záhorí službu autobusu na zavolanie

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) spustí od nedele 13. decembra už štvrtú etapu projektu „autobus na zavolanie“. Päť spojov, ktoré premávajú na trase Skalica – Radošovce – Chropov, bude v prípade dopytu cestujúcich zachádzať do obce Koválovec aj počas pracovných dní. TASR o tom informovalo komunikačné oddelenie TTSK.

Od septembra tohto roka je táto možnosť k dispozícii počas víkendov. „Obec Koválovec bola prvou v okrese Skalica, kde sme umožnili ľuďom využívať službu autobusu na zavolanie. Cestujúci si ju veľmi pochvaľujú a tak sme sa rozhodli rozšíriť jej dostupnosť aj na pracovné dni. Našli sme riešenie, ako sprístupniť prímestskú autobusovú dopravu aj pre obyvateľov odľahlejších lokalít. V ďalšom rozširovaní tohto benefitu pre obyvateľov kraja plánujeme pokračovať,“ uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Dopravu z alebo do obce Koválovec je možné objednať s predstihom 24 hodín, najneskôr však jednu hodinu pred jej uskutočnením. Cestujúci v telefonáte uvedie dátum, čas alebo číslo spoja, ako aj názov nástupnej zastávky. V cestovných poriadkoch sú autobusy na zavolanie označené symbolom telefónu. Všetky informácie o spôsobe a podmienkach objednávania služby sú dostupné aj na webových stránkach dopravcu SKAND Skalica.

Autobus na zavolanie“ funguje od septembra 2019. Pilotne ho spustili v obciach okresu Senica Prietrž a Rovensko. Za prvý rok fungovania ho využilo takmer 1400 cestujúcich. Od septembra tohto roka projekt rozšírili aj do mesta Šaštín-Stráže a obce Čáry. V okrese Hlohovec mala služba premiéru v Tekolďanoch.

zdroj: TASR / úprava: redakcia