Duševné vlastníctvoKoronavírus COVID-19Právna poradňaSlovensko xa Publikované 30. decembra 2021 zobraziť celý profil

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) svojimi vyhláškami ukladá prevádzkovateľom podnikov, ale aj iným občanom SR povinnosť mať horné dýchacie cesty prekryté respirátormi typu napr. FFP2. 

Zatiaľ to nie je jasné

Ak sa ale obrátite na ÚVZ SR so žiadosťou, aby ste si mohli povinnosti splniť a položíte otázku typu: ,,Ako ja ako spotrebiteľ dokážem posúdiť, či respirátor, ktorý som si zaobstaral je originál a či spĺňa všetky legislatívne znaky? Ako mám posúdiť kvalitu aj keď sú na produkte vytlačené všetky formálne znaky?“ 

Úrad vám odpovie nasledovne: ,,Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky… odmieta z dôvodu, že požadované informácie nemá k dispozícii.“

Ak potrebujete v podnikaní počas COVID-u pomôcť, kontaktujte odborníkov

Úrad odpovie neskôr

Predávajúci a spotrebitelia tak podľa vyššie uvedeného naďalej nevedia jednoznačne určiť, či zakúpený respirátor je originál, alebo ,,fake“.

Otázok bolo úradu položených viac, na všetky vydal odmietavé stanovisko, pritom sa vyjadril, že informácie poskytne dodatočne.

ÚVZ SR: ,,Žiadateľovi bude stanovisko vypracované zo strany povinnej osoby v režime bežnej komunikácie.“  Na odpoveď čakáme od apríla.

Zdroj: Rozhodnutie ÚVZ SR č. OK/2735/2021