EkonomikaPriemyselSlovensko xa Publikované 18. decembra 2020 zobraziť celý profil

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) si zvolila nového predsedu a podpredsedu sekcie výrobcov obranného priemyslu (SVOP).

Predsedom tejto sekcie sa stal generálny riaditeľ Elektrotechnického výskumného a projektového ústavu (EVPÚ) Jozef Buday. Za nového podpredsedu sekcie zvolili členovia jej výkonného výboru Miroslava Sima, predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ZTS – Špeciál. V piatok o tom informovala tlačová tajomníčka SOPK Bibiána Gunišová. 

Aj pod novým vedením zostáva podľa SOPK hlavné poslanie sekcie rovnaké, a tým je podpora rozvoja špeciálnej výroby, zavádzanie inovácií a spolupráca s Ministerstvom obrany SR pri uplatnení výrobkov obranného priemyslu.

Článok pokračuje pod reklamou

SOPK má s ministerstvom obrany podpísanú zmluvu o spolupráci od roku 2019

Podľa predsedu komory Petra Mihóka deklaroval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) živý záujem o pokračovanie spolupráce medzi oboma inštitúciami. Zároveň navrhol podpísanie nového memoranda o spolupráci alebo aktualizáciu v podobe dodatku k platnej zmluve.

Medzi hlavnými témami, ktoré treba podľa členov sekcie v súčasnosti riešiť, je zachovanie výrobných schopností pre potreby mimoriadnej situácie. To znamená dodávky náhradných dielcov, servis a opravy techniky, ktorej výrobcom je daný subjekt. Zároveň upozornili, že uplatňovanie 20-percentnej bankovej záruky na dodávky samohybných kanónových húfnic Zuzana je príliš vysoké. O možnosti jej zníženia by chceli hovoriť s ministrom obrany, ktorého plánujú požiadať o stretnutie.

zdroj: TASR / úprava: redakcia