Sociálna poisťovňaÚčtovníctvo xa Publikované 8. januára 2021 zobraziť celý profil

Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje, že zamestnávatelia sú aj naďalej povinní prihlásiť sa do registra zamestnávateľov v SP. Informoval o tom špecialista komunikácie Marian Škotka. 

Podnikateľské kilečko“ z dielne vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) totiž zrušilo iba povinnosť zamestnávateľa odhlásiť sa z registra zamestnávateľov vedeného Sociálnou poisťovňou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho pracovníka.

Článok pokračuje pod reklamou

Zmena je iba „polovičná“

Zamestnávateľ sa teda naďalej musí prihlasovať do registra zamestnávateľov, a to najneskôr v deň predchádzajúci dňu, v ktorom začne zamestnávať aspoň jedného človeka.

Sociálna poisťovňa teda automaticky neprihlasuje zamestnávateľa do registra zamestnávateľov. Ak zamestnávateľ začne zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, tento zamestnávateľ je naďalej povinný prihlásiť sa sám,“ zdôraznil Škotka.

Iba v prípade odhlásenia sa z registra zamestnávateľov Sociálna poisťovňa automaticky ukončí registráciu zamestnávateľa na základe odhlásenia posledného zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia. Sociálna poisťovňa o tom zamestnávateľa následne informuje. 

zdroj: TASR / úprava: redakcia