Prieskumy a analýzySlovenskoZaujímavosti xa Publikované 20. novembra 2021 zobraziť celý profil

Výsledky prinieslo tohtoročné, v poradí jedenáste, jazykové testovanie v podobe Indexu odbornosti anglického jazyka (EPI) spoločnosti Education First, zamerané na prieskum úrovne ovládania anglického jazyka v 112 krajinách sveta, v ktorých angličtina nie je materinský jazyk. Testovania sa zúčastnilo 2,2 milióna dospelých.

Slovensko po dlhodobej stagnácii zaznamenalo mierny vzostup

Úroveň odbornosti anglického jazyka bola na Slovensku vďaka 590 bodom EF EPI Indexu* označená ako „vysoká“. Znamená to, že v praxi by mal byť priemerný Slovák schopný pripraviť odbornú pracovnú prezentáciu v angličtine, sledovať televízne programy v origináli alebo si prečítať články z novín.

V porovnaní s európskymi štátmi sa Slovensko umiestnilo napríklad za Poľskom, Maďarskom, Chorvátskom či Rumunskom. Najlepšie výsledky a „veľmi vysokú“ úroveň angličtiny dosiahli štáty ako Holandsko, Rakúsko či Portugalsko. Výborným skóre a znalosťami sa môžu pochváliť aj škandinávske krajiny, Nemecko, Chorvátsko a Srbsko. Za Slovenskom v teste angličtiny skončili napríklad Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Švajčiarsko či Ukrajina. 

Zdroj: EF Education First

Muži prvýkrát v histórii testovania predbehli ženy 

Prvýkrát od roku 2014, odkedy sa celosvetovo testuje úroveň anglického jazyka, sa ukázalo, že muži ovládajú angličtinu lepšie ako ženy. Takmer vo všetkých regiónoch sa prejavuje rovnaký trend: angličtina žien zostáva stabilná, zatiaľ čo angličtina mužov sa zlepšuje. „Vyzerá to, že rok poznačený pandémiou a čas strávený za monitorom počítača lepšie využili muži ako ženy a pracovali na zlepšení svojej angličtiny viac. Vysoká znalosť anglického jazyka znamená kontakt so svetom a rýchlu výmenu poznatkov, vďaka čomu majú ľudia s dobrou znalosťou angličtiny vyššie platy a zaujímavejšiu prácu“, dodáva Zuzana Ihnátová, Country Manager vzdelávacej organizácie EF Education First na Slovensku. 

Mladí sú slabo motivovaní a učeniu angličtiny nevenujú dosť času

Od roku 2015 sa dospelí vo veku 30 rokov zlepšili v angličtine trikrát rýchlejšie ako ľudia vo veku 21-25 rokov. V tomto roku sa dospelí nad 40 rokov v celosvetovom priemere po prvýkrát umiestnili v pásme mierne pokročilých. Ak sú dospelí motivovaní sociálnymi a ekonomickými výhodami a pravidelne sa stretávajú s angličtinou v rôznych praktických situáciách, môžu svoje znalosti kedykoľvek zlepšiť. Vek v tomto prípade naozaj nehrá žiadnu rolu.

Článok pokračuje pod reklamou

Zaujímavé zistenia z prieskumu o znalostiach anglického jazyka vo svete:

  • Prvenstvo si v rámci rebríčka odbornosti angličtiny i naďalej udržalo Holandsko.
  • Znalosť angličtiny v Európe je stabilne vysoká a stále rastie, čo je ale z veľkej časti spôsobené lepšou znalosťou angličtiny u starších dospelých.
  • Vo väčšine odvetví nemajú zamestnanci dostatočne silné znalosti angličtiny na to, aby mohli pracovať optimálne. Oblasti, kde sa najčastejšie stretnete s nízkou mierou znalosti angličtiny, sú: vzdelávanie, štátna správa a zdravotníctvo.
  • Úroveň ovládania angličtiny je prvýkrát vyššia u mužov ako u žien.
  • Trend rastu úrovne angličtiny v Centrálnej a Východnej Ázii naďalej rýchlo napreduje.

Osobný aj profesionálny rast vďaka lepšej angličtine

Zaradiť sa medzi štáty s „veľmi vysokou“ úrovňou angličtiny je teda skvelá motivácia k tomu, aby sme bez problémov dokázali čítať aj zložité odborné texty, používať adekvátnu odbornosť jazyka v jednotlivých aktuálnych spoločenských situáciách, prípadne vedeli rozlíšiť jemné rozdiely medzi formálnou a neformálnou angličtinou. V pracovnom prostredí je určite praktické vedieť si dohodnúť podmienky spolupráce, obsah zmluvy či zúčastniť sa pracovného stretnutia v medzinárodnom tíme. Investícia do jazykového vzdelávania a s tým súvisiaceho profesionálneho rastu je preto jedna z najcennejších. „Svoju aktuálnu úroveň znalosti angličtiny si môžete bezplatne overiť vďaka spomínanému štandardizovanému testu angličtiny na stránke efset.org,“ odporúča Zuzana Ihnátová, Country Manager vzdelávacej organizácie EF Education First na Slovensku.

Zdroj: EF Education First

O Education First: 
EF Education First je najväčšia súkromná vzdelávacia organizácia na svete s viac ako 43 000 zamestnancami a 500 školami po celom svete. 
*Index odbornosti anglického jazyka (EPI) je založený na výsledkoch testov EF Standard English Test (EF SET), ktorý používajú mnohé školy, vládne inštitúcie, spoločnosti i jednotlivci po celom svete na rozsiahle testovanie.

Zdroj: Tlačová správa EF Education First