EkonomikaPodnikanieSlovenskoTrendy a inovácie xa Publikované 4. októbra 2019 zobraziť celý profil

Slovenská a Česká republika v Bruseli oznámili začiatok strategickej cezhraničnej spolupráce v oblasti rozvoja revolučnej technológie ukladania energie pre európsky trh. Na okraj Rady EÚ pre konkurencieschopnosť, na ktorej bola téma batérií súčasťou pracovnej agendy, o tom informovali štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferencz a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a obchodu ČR René Nedela.

Projekt InoBat Energy

Spoločný projekt pod názvom InoBat Energy má potenciál od základov zmeniť spôsob ukladania energie, čo napĺňa ambíciu európskej technologickej nezávislosti a energetickej bezpečnosti a poskytuje jedinečnú príležitosť na transformáciu českej a slovenskej ekonomiky z výrobnej na znalostnú. Tento projekt nadväzuje na plán EÚ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

„Teší ma, že slovenská firma InoBat je veľmi aktívna, čo sa týka batériového priemyslu. Ministerstvo hospodárstva v októbri podpíše memorandum s InoBat a tým pádom oficiálne prikladáme ruku k dielu, čo sa týka výroby batérií,“ uviedol Vojtech Ferencz.

Dodal, že slovenská strana ponúkla partnerovi InoBatu, americkej firme Wildcat, pozemok na východe Slovenska, kde by mohla prebiehať výroba batérií do áut. Zdôraznil tiež, že spolupráca s ČEZ na výrobe batérií pre uskladnenie energie je potvrdením politickej vôle premiérov oboch krajín z jesene 2018 úzko spolupracovať v tejto oblasti.

Podľa slov českého rezortného kolegu Reného Nedelu projekt, na ktorom pracujú InoBat a ČEZ, má pomocou inovačných technológií a výskumu prispieť k budúcej dekarbonizácii energetického systému. „Čo sa týka problematiky akumulácie, pevne veríme, že možno nie v tejto dobe, ale v budúcnosti, bude veľkou súčasťou ekonomického mixu nielen v Českej republike a na Slovensku, ale v celej Európe, čo je nevyhnutné vzhľadom na rozvoj, ktorý sa predpokladá v najbližších rokoch,“ dodal. Upozornil, že ak si chcú obe krajiny udržať a rozvíjať automobilovú výrobu, musia rozvíjať aj celý hodnotový reťazec, vrátane výroby batérií na báze lítia.

Štátny tajomník Vojtech Ferencz sa v Bruseli zúčastnil aj štvrtého rokovania European Battery Alliance, ktoré viedol podpredseda komisie Maroš Šefčovič. Ten pripomenul, že batériová aliancie funguje už takmer dva roky a darí sa jej napĺňať jej svoj cieľ – pokryť celý produktový cyklus pri výrobe batérií v rímci EÚ.

Aktuálne sú naprieč EÚ rozbehnuté projekty vo všetkých oblastiach, od ťažby a spracovania surovín, cez výrobu až po následné používanie (tzv. second life) a recykláciu. Členské štáty na rokovaní zväčša prezentovali pokroky dosiahnuté na národnej úrovni v oblasti hodnotového reťazca batérií.

zdroj: MH SR