Gastronómia a hotelierstvoPrieskumy a analýzySlovensko xa Publikované 5. augusta 2022 zobraziť celý profil

Minulý rok prepad spotreby piva padol na tridsaťročné minimum. Každý Slovák tak v roku 2021 vypil v priemere 60,2 litra piva, bolo to až o 17 tradičných „pollitrákov“ menej, ako v roku 2020. Medziročne sa tak spotreba piva na obyvateľa prepadla o 12 %.

Najviac piva sa v SR vypilo v rekordnom roku 1990, každý obyvateľ Slovenska bez rozdielu veku vtedy skonzumoval v priemere necelých 96 litrov piva za rok. Potom 25 rokov spotreba klesala. Tesne pred pandémiou objem predaného piva tri roky znovu rástol, ale spotreba sa pohybovala už len okolo 70 litrov za rok. „Dva roky pandémie priniesli prudký pokles spotreby piva. Prepad o viac ako 10 % sa za posledných 30 rokov prejavil len dvakrát, po nástupe finančnej krízy v roku 2010 a potom rekordne vlani, kedy spoločnosť druhý rok bojovala s pandémiou COVID-19,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR. 

Prvý piatok v auguste je Medzinárodný deň piva

Podľa údajov statista.com mala v roku 2020 najvyššiu spotrebu piva na hlavu v Európe Česká republika s 135 litrami, za ňou nasledovalo Rakúsko so 100 litrami a Nemecko s 95 litrami na obyvateľa. Slovensku v tomto rebríčku patrilo 10. miesto. Pre porovnanie najnižšia spotreba piva bola v stredomorských krajinách, a to v Grécku (28 litrov), Taliansku (31 litrov) a vo Francúzsku (33 litrov).

Produkcia nealko piva klesla o 40 %

Aj pivovary (nad 20 zamestnancov) na Slovensku podľa údajov ŠÚ SR zaznamenali minulý rok medziročný pokles produkcie. V porovnaní s rokom 2020 klesla celková výroba alkoholického piva o 8 % a nealkoholického piva až o 40 %. Pivovary (nad 20 zamestnancov) na Slovensku podľa údajov ŠÚ SR vyrobili a zároveň sa im aj podarilo predať minulý rok vyše 161 milióna litrov alkoholického piva a súčasne aj 6 milióna litrov nealkoholického piva (bez alkoholu alebo s jeho minimálnym obsahom do 0,5 %) v celkovej hodnote necelých 115 milióna eur (bez spotrebnej dane). 

Článok pokračuje pod reklamou

Časť domácej spotreby obľúbeného zlatistého nápoja sa pokrýva z dovozu. Na Slovensko sa však minulý rok priviezlo takmer o pätinu menej piva ako rok predtým. Spolu to bolo 141 miliónov litrov alkoholického a 10 miliónov litrov nealkoholického piva. Viac ako tri štvrtiny dovezeného piva na Slovensko bolo vyrobené v Českej republike. Nasledovalo pivo vyrobené v Poľsku, Maďarsku, Nemecku a v Holandsku. 

Výraznejšie ako dovoz klesol vývoz tohto zlatistého moku. Medziročne sa množstvo vyvezeného piva zo Slovenska prepadlo o vyše tretinu (34 %). Zo Slovenskej republiky sa vyviezlo 22 miliónov litrov piva s obsahom alkoholu a 8 miliónov litrov piva nealkoholického. 

Zo Slovenska smeruje najviac piva do ČR

Najviac piva zo Slovenska smerovalo do Českej republiky, na Ukrajinu, Maďarska, Poľska a do Ruska. Zaujímavosťou je, že väčšinu vývozu piva do krajiny s najvyššou spotrebou piva na obyvateľa – do susedného Česka – predstavuje nealkoholické pivo (tvoril viac ako 88 % exportu nealko piva). 

Minulý rok sme za pol litra svetlej čapovanej „desiatky“ zaplatili v priemere 1,33 eura. Pred desiatimi rokmi to bolo len 0,9 eura. Cena fľaškového 10- aj 12-stupňového piva však zostala približne rovnaká.

Podľa posledných štatistík Eurostatu najväčšími producentmi piva v rámci EÚ boli v roku 2020 Nemecko, Poľsko, Španielsko a Holandsko.

Medzinárodný deň piva založil v roku 2007 podnikateľ a pivný nadšenec Jesse Avshalomov s priateľmi zo Santa Cruz v Kalifornii (USA). Prvý raz sa tento deň slávil v roku 2008. Hlavné ciele a dôvody na oslavu tohto dňa zakladatelia zhrnuli do troch bodov – radosť priateľov zo spoločného vychutnávania piva, ocenenie práce ľudí, čo pivo vyrábajú, podávajú a taktiež poznávanie piva z iných krajín.

Na zdravie!

Zdroj: Štatistický úrad SR / úprava redakcia