EkonomikaFinancieKoronavírus COVID-19 xa Publikované 11. januára 2021 zobraziť celý profil

Ministerstvo financií (MF) SR sa principiálne ohradzuje voči tvrdeniam poradenskej spoločnosti Grant Thornton, podľa ktorých Európska komisia (EK) pravdepodobne zamietne niektoré opatrenia slovenského Plánu obnovy a odolnosti.

Publikované tvrdenia považuje za zavádzajúce a poškodzujú úsilie vlády pripraviť kvalitný plán, ktorý čo najlepšie skĺbi európske požiadavky na zelenú ekonomiku a dekarbonizáciu s domácimi reformami. 

Ministerstvo sa bráni a argumentuje

Rezort financií v reakcii zdôraznil, že veľmi intenzívne komunikuje s EK na technickej, ako aj najvyššej politickej úrovni a všetky kroky s ňou riadne konzultuje.

Ministerstvo dňa 22. decembra 2020 zaslalo Európskej komisii pracovný „draft“ Plánu obnovy za účelom konzultácií jednotlivých technických parametrov – tie budú prebiehať v nasledujúcich týždňoch formou technických video-callov s expertmi v Bruseli,“ konštatuje MF v stanovisku.

Článok pokračuje pod reklamou

Slovensko patrí podľa ministerstva medzi najviac aktívne krajiny EÚ v prípravách Plánu obnovy. Komisia zatiaľ eviduje iba približne jednu tretinu členských štátov, vrátane Slovenska, ktoré jej návrh tohto plánu zaslali. Viaceré členské štáty ešte ani nezačali technické diskusie.

Je dôležité si uvedomiť, že Plán obnovy predstavuje najväčšie reformné úsilie za posledných 15 rokov a príprava kľúčových reforiem a investícií, ktoré na Slovensku dlhodobo absentovali, a to pri naplnení všetkých kritérií EK, je v tak bezprecedentne krátkom čase mimoriadne náročná úloha,“ dodal rezort financií.

Odborníci hodnotia príliš všeobecné reformy

Podľa poradenskej spoločnosti Grant Thornton môžu byť dôvodom na zamietnutie časti Plánu obnovy príliš všeobecné reformy bez popisu, ako chceme dosiahnuť konkrétne ciele. EK by mohla mať najväčšie výhrady k opatreniam v časti Zelená ekonomika, ktoré podľa Grant Thornton nemajú potenciál priniesť požadované zníženie emisií alebo im chýba praktický spôsob implementácie.

Je reálne, že Európska komisia v rámci skríningu zamietne niektoré opatrenia pre nesúlad s princípmi fondu obnovy a odolnosti. EK bude skúmať, či predložené reformy riešia oblasti postihnuté koronakrízou (obnova) a prispievajú k štrukturálnym reformám potrebných na prípravu na výzvy budúcnosti (odolnosť),“ upozornil riaditeľ auditu Grant Thornton Filip Tichý.

zdroj: TASR / úprava: redakcia