EkonomikaFinancieKoronavírus COVID-19 xa Publikované 11. januára 2021 zobraziť celý profil

Tvrdý lockdown stojí Slovensko jednu miliardu eur. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii po rokovaní vlády minister financií Eduard Heger (OĽANO) na základe výpočtov rezortu financií.

Tie počítajú so scenárom, že by sa Slovensko dostalo do „bezpečnej zóny“ z pohľadu nákazy novým koronavírusom k 1. marcu tohto roka.

Ekonomický dosah tvrdého lockdownu

Druhá vlna podľa Hegera jasne ukázala, že s ochorením COVID-19nie sú žarty„. Zároveň pripomenul, že minulý rok bol veľmi náročný, pričom dlh Slovenska stúpol do už „nebezpečných hraníc„. Zdôraznil, že je dôležité bojovať o zdravie ľudí, ale aj o zdravie ekonomiky.

Keď bojujeme o zdravie ľudí, zároveň aj zachraňujeme ekonomiku,“ tvrdí Heger.

Ministerstvo financií (MF) SR tak vypočítalo ekonomický dosah tvrdého lockdownu. Interval výpočtov ohraničili tým, že do „bezpečnej zóny“ by sa Slovensko dostalo k 1. marcu tohto roka. Za toto obdobie rezort financií podľa Hegera očakával aj v pôvodných prognózach, že by medzikvartálne narástol hrubý domáci produkt (HDP) v prvom štvrťroku o 3,5 %.

Dohromady tak Slovensko podľa výpočtov MF príde o jednu miliardu eur. „To sú enormné peniaze, ktoré nás tento lockdown stojí,“ upozornil Heger.

Poukázal preto na význam testovania. „Investícia do testovania je jediná možná a zároveň úspešná investícia do toho, aby sme ochránili ekonomiku a zabránili ekonomickým škodám,“ skonštatoval Heger.

zdroj: TASR / úprava: redakcia