EkonomikaKoronavírus COVID-19Obchod a službyPodnikanieSlovensko xa Publikované 22. októbra 2020 zobraziť celý profil

Vo štvrtok večer vláda predstavila opatrenia v podobe čiastočného lockdownu s tým, že všetky maloobchodné prevádzky môžu zostať otvorené. Zásadným problémom ale je, že obchody síce otvorené budú, ale nemôžu obslúžiť žiadneho zákazníka. Výnimkou sú predajne potravín, drogérie, čerpacie stanice a iné obchody, bez ktorých si veľmi život už nevieme predstaviť.

Lockdown a likvidácia maloobchodu na Slovensku

Máme za to, že sa vláda týmto spôsobom zbavuje zodpovednosti za akékoľvek kompenzácie mimo existujúcich schém, a to aj napriek tomu, že 9 dní budú naše prevádzky úplne bez zákazníkov a následne očakávame výrazný prepad návštevnosti, pretože do obchodov budú môcť chodiť iba zákazníci s negatívnym testom.

Chápeme nutnosti obmedziť mobilitu a zabrániť nekontrolovanému šíreniu koronavírusu, nemôžeme sa však pozerať na to, akým spôsobom sú naše maloobchodné prevádzky likvidované. Žiadame vládu o kompenzácie, napríklad po vzore Českej republiky, ktorá prepláca 100% všetkých mzdových nákladov a kompenzuje aj nájomné za posledné mesiace. Súčasná podpora je totiž nedostatočná a núti maloobchodníkov platiť zamestnancov a nájom zo svojich vlastných peňazí.

Tiež vyzývame vládu, aby povolila maloobchodným predajniam predávať iba sortiment dennej spotreby nevyhnutný pre život. Už v prvej vlne sa totiž stávalo, že veľké supermarkety predávali akýkoľvek, aj nepotravinový sortiment a tým uberali tržby maloobchodníkom, ktorí museli byť povinne zatvorení aj v prípade, že predávali rovnaký tovar.

Dúfame, že sa situácia čoskoro vráti do normálu a v predvianočnom čase už bude maloobchod a služby bez akýchkoľvek obmedzení, ktoré budú mať vplyv na ich tržby. Iniciatíva slovenských maloobchodníkov.

Chcete sa pridať k iniciatíve aj vy? Registrujte sa na tomto odkaze