EkonomikaFinancieKoronavírus COVID-19 xa Publikované 18. januára 2021 zobraziť celý profil

Našich maloobchodníkov zastihol decembrový lockdown v najnevhodnejšom čase. Väčšina z nich totiž z decembrových tržieb žije nasledujúce mesiace a núteným zatvorením svojich prevádzok o tieto peniaze prišli, pričom vidina kompenzácií výpadku je v nedohľadne.

Prieskum v nepotravinovom maloobchode

Z prieskumu ISKM medzi členmi vyplynulo, že nepotravinový maloobchod prišiel kvôli zatvoreniu kamenných predajní za 8 dní pred a medzi sviatkami o približne 45% svojich decembrových tržieb v porovnaní s rokom 2019. Takmer 30% z firiem prišlo až o viac ako polovicu celkovej tržby za december. 

Tieto čísla už len zavŕšili veľmi zlý rok v maloobchode, ktorého sa opatrenia spolu s gastro segmentom a cestovným ruchom dotkli najviac. Aj napriek nárastu v e-commerce nie sú maloobchodníci schopní pokryť tento obrovský výpadok.

Opätovným predĺžením zákazu vychádzania budú naše prevádzky zatvorené minimálne 7 týždňov, čím sa dostávame k podobnej dĺžke trvania ako na jar pri prvej vlne,hovorí Daniel Krakovský, predseda ISKM. „V spojení s obrovským výpadkom našich tržieb v decembri sme už na hranici možností, ktoré sme schopní zniesť.“

Článok pokračuje pod reklamou

Lockdown sa predlžuje. Podnikatelia nevedia ako ďalej a čo ich čaká

Upozorňuje na skutočnosť, že zatiaľ čo okolité krajiny spolu s predĺžením lockdownu okamžite pridávajú opatrenia, ktoré kompenzujú straty, u nás sa táto diskusia ani nedostáva na stôl. Mnohí obchodníci stále márne čakajú na čiastočné preplatenie miezd svojich zamestnancov za október a nasledovné mesiace, pričom už museli uhradiť všetky minuloročné mzdy. Rovnako tak sa dotácie na nájomné skončili koncom roka a ich predĺženie je otázne.

S údivom sa pozeráme na Rakúsko, ktoré podnikateľom dotuje celý výpadok ich tržby, a to aj nad rámec existujúcich opatrení, kedy podnikateľom v novembri preplatili 75% celkových tržieb z roku 2019,“ tvrdí Krakovský s tým, že napríklad v Českej republike sú zatvoreným prevádzkam preplácané mzdové náklady vo výške 100%, nájomné vo výške 100% bez nutnosti dohody s prenajímateľom a aktuálne aj príspevok vo výške 400 Kč (cca. 15 €) za jedného zamestnanca za každý zatvorený deň – firma s 10 zamestnancami tak okrem pokrytých nákladov dostane ešte extra dotáciu v sume cca. 4.700 € za mesiac.

Iniciatíva preto opätovne vyzýva vládu, aby urýchlene začala riešiť kritickú situáciu v nepotravinovom maloobchode. Obchodníkom sa hromadia nepredané zásoby sezónneho tovaru, ktoré nie je z čoho splácať, čo bude mať za následok krach mnohých slovenských firiem s dlhoročnou históriou. Súčasné schémy ani zďaleka nepokrývajú fixné náklady zatvorených predajní a ďalšie zadlžovanie sa už prestáva dávať zmysel.


O ISKM

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 70 maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Medzi jej zakladateľov patria firmy Nay, Martinus, LPP Slovakia, Regal Burger, Phočkáren a Sportsman. Maloobchod v SR zamestnáva približne 300.000 ľudí.