Rezort spravodlivosti plánuje vytvoriť efektívne pravidlá na preventívnu reštrukturalizáciu firiem. Cieľom má byť zjednodušenie a urýchlenie ozdravenia podniku vo finančných ťažkostiach.
Ministerstvo počíta aj s transpozíciou smernice Európskej únie a Rady o preventívnej reštrukturalizácii. Legislatíva by mala byť predkladaná v tematických celkoch od prvého štvrťroka 2022. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.
Nové pravidlá na preventívnu reštrukturalizáciu firiem?
„Uvedené chceme docieliť najmä vytvorením nástrojov tak, aby podnikateľom včas signalizovali problémy, ktoré môžu spôsobiť ich úpadok,“ spresnil s tým, že včasným začatím riešenia finančných ťažkostí sa má dosiahnuť aj zvýšenie vymožiteľnosti pohľadávok v konkurzných konaniach.
„Z ekonomických štatistík vyplýva, že až 65 percent podnikateľov, ktorí sa dostali do úpadku, sa nachádzalo v problémovej zóne už tri roky pred vstupom do konkurzu,“ uviedol. Vyhlásil, že podnikatelia často zásadné problémy vo svojich podnikoch pokladajú za prechodné a dlhodobo neprijímajú relevantné riešenia na ich odstránenie.
Článok pokračuje pod reklamou
V prvom štvrťroku 2022 by mal byť prepracovaný rámec preventívnej a úpadkovej reštrukturalizácie tak, aby dlžníci mohli účinne reštrukturalizovať v počiatočnom štádiu a zabrániť tak úpadku. Plánuje sa tiež zefektívnenie konkurznej úpravy, najmä prepracovaním súčasnej právnej úpravy konkurzu. Na prelome rokov 2022 a 2023 plánuje rezort úpravu profesie insolvenčného správcu. S tým má súvisieť aj špecializácia súdov na insolvenčnú agendu a zavedenie nástrojov včasného varovania.
Bubla doplnil, že SR získala od Európskej komisie vo forme tímu odborníkov rozsiahlu podporu na analýzu insolvenčnej legislatívy v projekte Reforma reštrukturalizácie a insolvencie na Slovensku. „Projekt skúma príčiny zlého hodnotenia SR v medzinárodných rebríčkoch, pokiaľ ide o dĺžku konkurzného konania, vysoké náklady konkurzného konania a nízku výťažnosť konkurzného konania,“ podotkol hovorca s tým, že cieľom projektu je zistiť súčasný stav reštrukturalizácií a konkurzov na Slovensku, porovnať slovenský rámec s vybranými krajinami EÚ a navrhnúť odporúčania pre ďalšiu reformu.
- Potravinári, nezabudnite na termíny podania vyhlásenia na rok 2024
- Konsolidačné opatrenia vlády – aké majú názory odborníci?
- Máte jasno v príspevkoch na stravovanie zamestnancov?
zdroj: TASR / úprava: redakcia