PoľnohospodárstvoPotravinárstvoPrieskumy a analýzy xa Publikované 1. augusta 2022 zobraziť celý profil

Problémy s dodávkami a rastúce náklady spomaľujú priemysel poľnohospodárskej techniky. Ceny strojov sa preto budú musieť zvýšiť.

Ponuky na skorý nákup od výrobcov poľnohospodárskych strojov začínajú tradične v auguste a septembri. Tento rok to ale vyzerá inak. Dodávateľské reťazce a dostupnosť komponentov ovplyvňujú výrobcov traktorov, kombajnov i náradia. Vyššie náklady pri výrobe traktorov budú mať priamy dopad na farmárov. Ceny strojov sa tak zvýšia.

V odvetví poľnohospodárskej techniky sa situácia vyvíjala veľmi dobre. Nie je núdza o objednávky, ale chýbajú určité komponenty. Rovnaká situácie je napríklad aj v spoločnosti Fendt. Podľa Christopha Gröblinghoffa je dopyt vysoký, celosvetovo o 15 až 20 percent vyšší ako pred pandémiou. ,,Masívne trpíme problémami v našich dodávateľských reťazcoch, to nás stresuje najviac,“ vysvetľuje Gröblinghoff.

Polovodiče chýbajú aj do traktorov

Dostupnosť komponentov je už nejaký čas dominantným problémom výrobcov poľnohospodárskych strojov. Výrobcovia pred niekoľkými mesiacmi hlásili nedostatok čipov. U niektorých výrobcov poľnohospodárskych strojov boli stroje dokončené len čiastočne a museli čakať v areáli závodu, kým budú niektoré komponenty opäť dostupné. Podľa Gröblinghoffa sú polovodiče špičkou ľadovca vo Fendt.

Článok pokračuje pod reklamou

V rozhovore pre agrarheute už v apríli 2022 povedal: „Polovodiče sú v súčasnosti ako zlatý prach. Všetko je o tom, kto má aké možnosti na výrobu a môže aj dodávať.“

Základné komponenty 100-krát zdraželi

Limitujúcim faktorom sú predovšetkým elektronické súčiastky. ,,Sú čipy, za ktoré sme pred koronou platili 14 eur. Dnes je cenovka na spotovom trhu aj 1 400 eur,“ povedal v jednom z rozhovorov šéf firmy Gröblinghoff. Toto zvýšenie ceny predražuje výrobu traktorov a strojov. Gröblinghoff očakáva zvýšenie cien o 10 až 15 percent.

Zdroj: SPPK / úprava redakcia