EkonomikaHR/PersonalistikaManažment
Publikované 6. apríla 2021 zobraziť celý profil

Počet pracovných ponúk na pracovnom portáli Profesia za tohtoročný marec presiahol hranicu 20 000. Ide tak o najúspešnejší mesiac na trhu práce od príchodu pandémie nového koronavírusu

Ponukám práce na portáli začali dominovať IT pozície

Nahradili tak obchod, ktorý bol v minulosti sektorom s najvyšším počtom ponúk. „Opatrenia, ktoré nechali zatvorené obchody s nepotravinovým sortimentom, práca z domu alebo výrazná orientácia na online predaj však priniesli na trh práce zmeny. IT preto dnes tvoria viac ako 17 % z celej ponuky, čo je aktuálne najviac zo všetkých sektorov,“ vyčíslila PR manažérka portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Oživenie zažíva oproti minulým mesiacom aj výroba

Marec priniesol 3 505 pracovných ponúk v tomto sektore, čo je najviac za posledné dva roky. Uchádzači, ktorí si aktuálne hľadajú prácu, majú na výber najviac ponúk na operátorov výroby, administratívnych pracovníkov, robotníkov, programátorov a skladníkov. Cestovný ruch, gastro a hotelierstvo majú za sebou, naopak, historicky najhorší štvrťrok. Za prvé tri mesiace 2021 zaznamenal portál v tomto odvetví 615 pracovných ponúk. Najčastejšie išlo o zamestnancov do kuchyne. 

Vyšší počet ponúk prináša aktuálne lepšie možnosti pre uchádzačov. V odvetviach, o ktoré je zo strany ľudí výrazne vyšší záujem, môže byť získanie nového uplatnenia náročné. Najvyššia konkurencia medzi uchádzačmi je v roku 2021 v administratíve. Tu platí, že keď firma uverejní pracovnú ponuku, zareaguje na ňu v priemere 50 ľudí. Vysoká konkurencia je aj pri ponukách v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, pretože je tu málo ponúk,“ spresňuje Richterová. 

Spomedzi konkrétnych pozícií bol počas prvého štvrťroka najväčší záujem o pozíciu pracovníka rýchleho občerstvenia. Ďalej to boli pozície, ako pomocná sila do kuchyne, sekretárka, kuriér a recepčná.

zdroj: TASR / úprava: redakcia

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!