SlovenskoZaujímavosti xa Publikované 23. novembra 2021 zobraziť celý profil

V priebehu roka 2020 sa v hlavnom meste Slovenska, v Bratislave, dokončilo 2 793 bytov. Je to približne rovnaký počet, ako sa dokončilo v predošlých troch rokoch (2017 až 2019), pandémia teda uvedené parametre sektora zatiaľ neovplyvnila.

V Bratislave sa dokončí 50% bytov z celého Bratislavského kraja

„V Bratislave sa tak minulý rok postavilo 13 % zo všetkých nových bytových jednotiek v rodinných domoch či v bytových domoch na celom Slovensku,“ vysvetlila Libuša Kolesárová, generálna riaditeľka sekcie podnikových štatistík ŠÚ SR. Súčasne ide o takmer 50 % podiel z celkovo dokončených bytov (vrátane bytov v rodinných domoch) na území celého Bratislavského kraja. Za dokončenú bytovú jednotku sa považuje byt či dom, ktoré už získali kolaudačné rozhodnutie stavebného úradu.

Stavebný ,,boom“ dominoval pred finančnou krízou

Z dlhodobého hľadiska vrchol počtu dokončovaných bytov v hlavnom meste sa dosiahol ešte v období pred finančnou krízou, v čase pozitívneho vývoja ekonomiky, aj stavebného sektora. V roku 2007 sa dokončilo v hlavnom meste SR takmer 4-tisíc bytových jednotiek vrátane rodinných domov. Aktuálne hodnoty v minulom roku boli približne o 30 % nižšie. Súčasne najväčší útlm výstavby nastal v roku 2013, kedy sa prejavil dopad finančnej krízy z rokov 2009 až 2011 na sektor stavebníctva a dokončilo sa len necelých 1 600 bytov. Aktuálny počet dokončených bytov v minulom roku bol tak o 78 % vyšší. Nízke počty sa dosiahli aj v rokoch 2001 a 2003, kedy to bolo len okolo 1 300 bytov za rok.

1 vs 4

Zaujímavosťou vývoja v roku 2020 tiež je, že v štyroch z piatich okresov mesta sa prejavil výrazný medziročný útlm počtu dokončených bytov a celkovú početnosť dokončených bytov mesta podržal až štvornásobný medziročný rast počtu kolaudovaných bytových jednotiek v piatom bratislavskom okrese. „Výrazne viac bytov v porovnaní s priemerom v predošlých piatich rokoch sa v minulom roku dokončilo vo štvrtom a piatom bratislavskom okrese. V ostatných troch okresoch bol počet pod úrovňou priemeru a to od 20 do 80 %,“ vysvetlila L. Kolesárová.

Zdroj: Štatistický úrad SR