EkonomikaKoronavírus COVID-19Krízový manažmentManažmentPrávo a legislatíva xa Publikované 2. decembra 2020 zobraziť celý profil

V novembri súdy rozhodli o poskytnutí dočasnej ochrany pred veriteľmi 30 podnikateľským subjektom. V porovnaní s októbrom, keď súdy povolili dočasnú ochranu 34 podnikateľom, tak ich počet klesol o 11,76 %.

Na základe vlastnej žiadosti zrušili súdy ochranu 12 spoločnostiam. Dvom firmám ju súd zrušil, nakoľko sa dodatočne zistilo, že nespĺňali podmienky na jej udelenie, uviedla analytická spoločnosť CRIFSlovak Credit Bureau (CRIF SK).

Nárast počtu rozhodnutí o poskytnutí dočasnej ochrany podnikateľov pred veriteľmi v októbri tohto roku sa v novembri nezopakoval. Toto opatrenie štátu na zmiernenie účinku pandémie ochorenia COVID-19 na podnikateľov sa javí ako nedostačujúce. Podnikatelia si okrem poskytnutia ochrany pred veriteľmi zároveň uvedomujú, že takáto verejne dostupná informácia im môže zhoršiť povesť v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch,“ myslí si hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Od 12. mája do konca novembra dočasnú ochranu využívalo celkovo 288 podnikateľských subjektov

Najväčší podiel, a to 89,58 %, pripadal na právnické osoby. Od začiatku poskytovania dočasnej ochrany súdy rozhodli o dočasnej ochrane celkom pre 347 podnikateľských subjektov, ale 11 firmám dočasnú ochranu zrušili súdy na základe vlastného rozhodnutia a 48 z nich ju zrušili na základe vlastnej žiadosti podnikov. Sedem rozhodnutí bolo vydaných v rovnakom mesiaci, v ktorom o dočasnú ochranu podnikatelia požiadali. „Ani v decembri preto neočakávame výrazný nárast počtu rozhodnutí súdov o poskytnutí dočasnej ochrany,“ uviedla Marková.

Článok pokračuje pod reklamou

Najväčšou spoločnosťou, ktorá podľa obratu aj počtu zamestnancov o dočasnú ochranu začala v novembri využívať, je spoločnosť SK Air Cargo, s. r. o., z Považskej Bystrice, ktorá poskytuje služby nákladnej dopravy. Jej obrat sa pohyboval v rozmedzí od troch miliónov do 3,999 milióna eur a zamestnávala od desať do 19 pracovníkov.

Dočasnú ochranu najviac využívajú podnikatelia, ktorí sa venujú veľkoobchodu a maloobchodu a oprave motorových vozidiel a motocyklov. Tých bolo v novembri 65. Za nimi nasleduje 35 podnikateľov z priemyselnej výroby, 34 podnikateľov z oblasti ubytovacie a stravovacie služby a 33 stavebných firiem. Spolu tieto sekcie predstavujú až 57,99 % z celkového počtu podnikateľov pod dočasnou ochranou.

Najvyšší počet podnikateľov pod dočasnou ochranou sídli v Bratislavskom kraji, a to 91 subjektov, v Banskobystrickom kraji eviduje CRIF SK 46 takýchto firiem. Najmenej využívateľov dočasnej ochrany, a to 19, sídli v Nitrianskom kraji, 20 spoločností evidujú v Trnavskom kraji a 21 v Trenčianskom kraji.

zdroj: TASR / úprava: redakcia