EkonomikaHR/PersonalistikaManažmentPrieskumy a analýzy xa Publikované 20. júna 2023 zobraziť celý profil

Pokles nezamestnanosti pokračoval aj v máji a jej zníženie je čiastočne spôsobené zmenami v oblasti aktivačných prác.

Od apríla začali platiť v oblasti aktivačných prác legislatívne zmeny s cieľom zlepšiť efektivitu a adresnosť pri používaní financií na aktivačné práce a zvýšiť motiváciu ľudí bez práce nájsť si zamestnanie. V praxi to znamenalo ukončenie jedného zo spôsobov, akým štát vyplácal aktivačný príspevok nezamestnaným za vykonávanie aktivačných prác.

Nezamestnanosť klesla vo všetkých krajoch

„Ako nám ukazujú štatistiky, celková nezamestnanosť klesla vo všetkých krajoch, rovnako tak aj v 15 okresoch s najvyššou nezamestnanosťou. Je to výborná správa a tiež dobrá vizitka pre rezort práce, že naše rôznorodé opatrenia pomáhajú a podporujú ľudí, aby si našli lepšie uplatnenie na trhu práce,“ uviedla ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková.

Ministerka tiež predpokladá, že celková nezamestnanosť bude napriek prítoku absolventov ďalej klesať. Ako dôvod uvádza výrazné zlepšenie hodnoty Indikátora ekonomického sentimentu ako aj letné sezóne práce v poľnohospodárstve, stavebníctve či cestovnom ruchu.

Článok pokračuje pod reklamou

„Vstup absolventov na trh práce sa v májových štatistikách prejavuje len minimálne. Dá sa očakávať, že v najbližších mesiacoch budú do evidencie prichádzať absolventi vysokých škôl, ktorí krátkodobo zvýšia počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie, kým sa pracovne uplatnia. Podobný výkyv spôsobia opäť od septembra absolventi stredných škôl, ktorí majú štatút študenta až do konca augusta,“ vysvetlil analytik Inštitútu sociálnej politiky Matěj Bělín. 

Zdroj: UPSVaR / úprava redakcia