EkonomikaHR/PersonalistikaPrieskumy a analýzySlovenskoZahraničie
Publikované 22. marca 2022 zobraziť celý profil

Miera evidovanej nezamestnanosti podľa aktuálnych údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR vo februári medzimesačne klesla o desatinu percentuálneho bodu na 6,86 percenta. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidujú výrazný nárast počtu voľných pracovných miest. Medzimesačne došlo k ich nárastu o viac ako 3-tisíc, teda o 4,25 %.

„Predpokladáme, že v najbližších šiestich mesiacoch si môže nájsť prácu na Slovensku až 32 tisíc občanov Ukrajiny, pričom ide o pracovné miesta, o ktoré nemajú záujem občania Slovenskej republiky. Najväčší podiel záujemcov o prácu z Ukrajiny sa môže uplatniť v sektore operátorov a montérov strojov a zariadení, potom ako pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, napríklad upratovanie, pomocníci v sklade, pomocní pracovníci vo výrobe a potom ako pracovníci v službách a obchode, ako napríklad kuchári, opatrovatelia, čašníci,“  uviedol v tejto súvislosti minister práce Milan Krajniak.

Voľné pracovné miesta pre Ukrajincov

Slovensku sa oplatí snažiť sa o to, aby utečenci z Ukrajiny zostali v krajine a zamestnali sa tu. Desiatky tisíc pozícií vhodných pre občanov Ukrajiny, ktoré zamestnávatelia nedokážu obsadiť znamená taktiež stimul pre výkon slovenskej ekonomiky.

Článok pokračuje pod reklamou

Minister práce zároveň dodáva: „Okrem toho, máme ďalších 60 tisíc dodatočných pozícií na dohodu v sezónnych prácach, najmä v gastre a cestovnom ruchu, ktoré sú takisto vhodné pre ukrajinských uchádzačov o zamestnanie.“

Cudzinci musia mať rovnaké podmienky

Vzhľadom na skutočnosť, že cudzinec nesmie zarábať menej ako občan SR, existuje objektívny predpoklad, že cudzinci nie sú pre rast miezd prekážkou. Slovákom sa v dôsledku príchodu pracovníkov z tretích krajín nebude znižovať cena práce, pretože cudzinci obsadzujú najmä tie pracovné miesta, o ktoré Slováci nemajú záujem, resp. pre ktoré je na trhu nedostatok pracovnej sily.

,,Ak sa na Slovensku odídenci z Ukrajiny zamestnajú, významne sa tiež zredukujú negatívne vplyvy, ktoré by nezamestnaní utečenci odkázaní na štát predstavovali pre verejné financie“, uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR).

Voľné pozície na novom portáli

Ministerstvo spustilo 1. februára pracovný portál sluzbyzamestnanosti.gov.sk, kde záujemcovia o prácu si môžu hľadať zamestnanie z katalógu voľných pracovných miest a priamo kontaktovať zamestnávateľa.

Zdroj: MPSVaR / úprava redakcia