EkonomikaHR/PersonalistikaPrieskumy a analýzySlovenskoZahraničie xa Publikované 22. marca 2022 zobraziť celý profil

Miera evidovanej nezamestnanosti podľa aktuálnych údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR vo februári medzimesačne klesla o desatinu percentuálneho bodu na 6,86 percenta. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidujú výrazný nárast počtu voľných pracovných miest. Medzimesačne došlo k ich nárastu o viac ako 3-tisíc, teda o 4,25 %.

„Predpokladáme, že v najbližších šiestich mesiacoch si môže nájsť prácu na Slovensku až 32 tisíc občanov Ukrajiny, pričom ide o pracovné miesta, o ktoré nemajú záujem občania Slovenskej republiky. Najväčší podiel záujemcov o prácu z Ukrajiny sa môže uplatniť v sektore operátorov a montérov strojov a zariadení, potom ako pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, napríklad upratovanie, pomocníci v sklade, pomocní pracovníci vo výrobe a potom ako pracovníci v službách a obchode, ako napríklad kuchári, opatrovatelia, čašníci,“  uviedol v tejto súvislosti minister práce Milan Krajniak.

Voľné pracovné miesta pre Ukrajincov

Slovensku sa oplatí snažiť sa o to, aby utečenci z Ukrajiny zostali v krajine a zamestnali sa tu. Desiatky tisíc pozícií vhodných pre občanov Ukrajiny, ktoré zamestnávatelia nedokážu obsadiť znamená taktiež stimul pre výkon slovenskej ekonomiky.

Článok pokračuje pod reklamou

Minister práce zároveň dodáva: „Okrem toho, máme ďalších 60 tisíc dodatočných pozícií na dohodu v sezónnych prácach, najmä v gastre a cestovnom ruchu, ktoré sú takisto vhodné pre ukrajinských uchádzačov o zamestnanie.“

Ukrajinskí občania si novú prácu môžu nájsť aj na pracovnom portáli Kariéra.sk, ktorý pre Ukrajincov sprostredkuje aktuálnu ponuku pracovných ponúk v ukrajinskom jazyku.

Cudzinci musia mať rovnaké podmienky

Vzhľadom na skutočnosť, že cudzinec nesmie zarábať menej ako občan SR, existuje objektívny predpoklad, že cudzinci nie sú pre rast miezd prekážkou. Slovákom sa v dôsledku príchodu pracovníkov z tretích krajín nebude znižovať cena práce, pretože cudzinci obsadzujú najmä tie pracovné miesta, o ktoré Slováci nemajú záujem, resp. pre ktoré je na trhu nedostatok pracovnej sily.

,,Ak sa na Slovensku odídenci z Ukrajiny zamestnajú, významne sa tiež zredukujú negatívne vplyvy, ktoré by nezamestnaní utečenci odkázaní na štát predstavovali pre verejné financie“, uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR).

Voľné pozície na novom portáli

Ministerstvo spustilo 1. februára pracovný portál sluzbyzamestnanosti.gov.sk, kde záujemcovia o prácu si môžu hľadať zamestnanie z katalógu voľných pracovných miest a priamo kontaktovať zamestnávateľa.

Zdroj: MPSVaR / úprava redakcia