E-shopyManažmentMarketingPodnikaniePrávo a legislatívaÚčtovníctvo xa Publikované 13. decembra 2020 zobraziť celý profil

Pripravili sme pre vás prehľad najpredávanejších kníh z oblastí podnikania a účtovníctva na Slovensku za rok 2020. Rebríček predajnosti pre nás pripravilo a spracovalo online kníhkupectvo Martinus, kde si môžete následne dané tituly objednať.

Neviete si vybrať tú správnu knihu alebo len hľadáte inšpiráciu či vhodný darček? Nechajte sa inšpirovať našim zoznamom.

Najpredávanejšie knihy o podnikaní

1. Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí

Autor Dale Carnegie ponúka vo svojich knihách, ktoré sa stali svetovými bestsellermi, praktické návody, ktoré môžete začať používať hneď zajtra. Knižka Ako si získať priateľov a pôsobiť na ľudí hovorí o veľkom tajomstve správneho prístupu k ľuďom, ako urobiť dobrý dojem, viesť dialóg, ako si nenarobiť nepriateľov a získať si druhých na spoluprácu.

2. Radikálna otvorenosť

Základom radikálnej otvorenosti je osobný záujem a priama konfrontácia. Zistíte, ako si vypýtať kritiku, aby ste boli lepší manažéri, aj ako dať druhým spätnú väzbu, ktorá im pomôže rásť. Pochopíte, že je dôležité chváliť, no aj kritizovať, ak treba – iba tak budete mať radi svoju prácu a ľudí, s ktorými pracujete.

Radikálnu otvorenosť si osvojili lídri po celom svete v spoločnostiach všetkých veľkostí. Stal sa z nej kultúrny fenomén, ktorý nachádza uplatnenie v širokom spektre ľudských vzťahov.

3. Začni otázkou prečo

Väčšina ľudí či firiem vie vysvetliť, ČO robia. Niektorí sú schopní vysvetliť, AKO to robia lepšie a inak, ako ostatní. Ale len veľmi málo z nich vie jasne sformulovať, PREČO to robia. Simon Sinek uvádza množstvo príbehov z reálneho sveta, ktoré vám pomôžu pochopiť, ako inšpirovať ľudí a ako viesť firmy a celé hnutia – všetko totiž začína otázkou PREČO. Kniha Začni otázkou prečo môže osloviť aj vás.

4. Ako funguje Google

Autori vysvetľujú, ako technológie zmenili rovnováhu moci a tá sa presunula od firiem k zákazníkom, ako aj to, že jediným spôsobom, ako v ustavične sa meniacom prostredí uspieť, je vytvoriť lepšie produkty a prilákať nový „typ“ všestranných zamestnancov. Tých Eric s Jonathanom nazývajú „šikovní kreatívci“. Ako funguje Google je zábavne a ľahko napísaný „šlabikár“ toho, čo sa Eric s Jonathanom naučili počas budovania spoločnosti.

5. E-shop od nápadu po úspech

Toto mimoriadne vydarené praktické knižné dielo by sa malo stať „povinným čítaním” pre každého podnikateľa, ktorý už e-shop prevádzkuje alebo o jeho založení uvažuje, nepodnikateľa, ktorý sa chce vydať na cestu elektronického obchodovania, ocenia ho však aj ítečkári, manažéri, študenti, ako aj pre čitatelia, ktorí chcú pochopiť, ako e-shopy fungujú. Dielo E-shop od nápadu po úspech by teda nemalo chýbať vo vašej domácej knižnici.

Najpredávanejšie knihy o účtovníctve

1. Daňový sprievodca 2020

Knižné dielo Daňový sprievodca 2020 je súhrn viacerých zákonov s komentárom: Daňové zákony – Zákon o dani z príjmov, Zákon o DPH, Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku, Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku + daň z nehnuteľností, Daň z motorových vozidiel… Postupy účtovania – Postupy účtovania – jednoduché účtovníctvo. Postupy účtovania – podvojné účtovníctvo … Bonus – Zákon o účtovníctve, Zákon o cestovných náhradách, Zákon o obmedzení platieb v hotovosti, Informácie o účtoch Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní.

2. Podvojné účtovníctvo podnikateľov 2020

Vyše štyridsaťročné skúsenosti autorky Ing. Anny Cenigovej, ktoré nazbierala na postoch od účtovníčky malého družstva, až po vedúcu metodiky účtovníctva ministerstva, postupne prenáša do svojich knižných diel. Vďaka tomu nielen spoznala široké spektrum problémov, s ktorými sa účtovníci stretávajú, ale hlavne dokáže zrozumiteľne poradiť pri ich riešení. Ďalšou významnou črtou príručky Podvojné účtovníctvo podnikateľov 2020 je komplexnosť – uvádza postupy účtovania na jednotlivých účtoch účtovej osnovy spolu so súvzťažnosťami a mnohé problémy vysvetľuje na príkladoch.

3. Daňové priznania 2019 + vyplnené vzory a tlačivá

Publikácia Daňové priznania 2019 + vyplnené vzory a tlačivá okrem vysvetlenia pojmov a postupov obsahuje aj príklady a vyplnené tlačivá daňových priznaní za rok 2019. Tiež sa dočítate, kto má aký typ daňového priznania podať a aké lehoty na podanie daňových priznaní sú záväzné.

4. Poradca 8/2020 – DPH s komentárom

Zákon o dani z pridanej hodnoty má vo svojom znení niekoľko zmien. PORADCA Vám prináša zmeny v zákone v úplnom znení aj s komentárom renomovaných autorov. Novelou od 1. 1. 2020 dochádza po novele zákona o DPH k zavedeniu spoločných pravidiel. Poradca 8/2020 – Úplné znenie zákona po novele s komentárom obsahuje:
– Legislatíva: Zákon o dani z pridanej hodnoty s komentárom

5. Zákony 2020 I/A – Daňové zákony – úplné znenie k 1.1.2020

Zborník Zákony 2020 I/A – Daňové zákony – úplné znenie k 1.1.2020 obsahuje úplné znenie zákonov a súvisiacich predpisov z oblasti daní a správy daní a poplatkov po ostatných novelách. Ročník 2020 je doplnený o nový zákony č. 11/2019 Z. z. o pravidlách riešenia sporov týkajúcich sa zdanenia, zákon č. 35/2019 Z. z. o finančnej správe a zákon č. 215/2019 Z. z. o zaručenej elektronickej fakturácii.

K téme ďalej odporúčame

1. Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch

Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch je klasickým Gladwellovským intelektuálnym hĺbaním a objavovaním, podnetným a kontroverzným ponorom do histórie, psychológie a medializovaných škandálov. A keďže nevieme, ako komunikovať s cudzími ľuďmi, vzniká tak priestor na konflikty a nedorozumenia s nedozerným dosahom na náš život a svet. 

2. 53 pokusov, ako byť lepší

Kniha 53 pokusov, ako byť lepší je 53 krátkych esejí o tom, ako byť optimista, ako sa dožiť 120 rokov, ako hovoriť nie, ako prezentovať, ako byť štedrý a aj o tom, ako byť niekedy horší.

3. Reštart

Kniha Reštart je napísaná bezprostredným a vecným jazykom. Dokonale poslúži každému, kto už sníval o tom, že raz bude robiť sám na seba. Veľkopodnikatelia, malí živnostníci, ľudia zaseknutí v nenávidenej práci, obete ekonomického „zoštíhľovania“ alebo umelci, ktorým sa zunovalo žiť za almužnu. Títo všetci nájdu na stránkach tejto knihy neoceniteľné rady.

4. Všestrannosť

Epstein prichádza k záveru, že nezvládnutie skúšky je najlepší spôsob učenia sa. Tí, čo často menia prácu, majú nakoniec kariéru, ktorá ich najviac napĺňa. Vynálezcovia s najväčším vplyvom prechádzajú z jednej oblasti do druhej namiesto toho, aby prehlbovali svoje vedomosti v jedinom odbore. Svoju cestu si síce často vyberú neskoro a preskakujú z jednej činnosti na druhú, namiesto toho, aby sa sústredili na jednu, ale zároveň sú tvorivejší, svižnejší a dokážu vytvoriť prepojenia, ktoré ich špecializovanejší kolegovia nevidia. V knihe Všestrannosť sa možno nájdete i vy..

5. Princípy

Zatiaľ čo Princípy prekypujú novátorskými myšlienkami, ich jadro tvorí zrozumiteľný, priamy prístup k rozhodovaniu − vrátane Daliovho inovatívneho procesu „váženia vierohodnosti“ − ktorý môže uplatniť každý bez ohľadu na to, o čo sa snaží. Kniha ponúka aj generálny plán na vytvorenie „ideovej meritokracie, snahy o zmysluplnú prácu a zmysluplné vzťahy prostredníctvom radikálnej pravdy a radikálnej transparentnosti“, ktoré stoja za úspechom spoločnosti Bridgewater. Je to jedinečná príležitosť, ako dostať od „Steva Jobsa investovania“ (podľa časopisu CIO) overené rady, aké sa nedajú nájsť v tradičných publikáciách o podnikaní.

6. Hluboká práce

V knihe Hluboká práce predstavuje Cal Newport svoj koncept – schopnosť sústrediť sa bez rozptylovania na kognitívne náročné úlohy. Hluboká práce vám umožní rýchlo pochopiť zložité koncepty a vytvárať lepšie výstupy v kratšom čase, vďaka čomu sa zlepšíte v tom, čo robíte, a získáte pocit skutočného naplnenia z majstrovsky odvedenej práce. Ide vlastne o akúsi superschopnosť („nové IQ“) stále konkurenčnějšej ekonomiky 21. storočia.

7. Aké drahé je zadarmo

Máme pocit, že drahší liek je účinnejší, šetríme na drobnostiach a rozhadzujeme pri dôležitých nákupoch. Po prečítaní Arielyho knihy Aké drahé je zadarmo to však už nemusí platiť. Výrazne zvyšuje imunitu voči marketingovým trikom aj rôznym formám sebaklamu. Spojenie ekonómie so psychológiou je príležitosťou preskúmať našu motiváciu a spotrebiteľské správanie, ale aj ekonomickú a vzdelávaciu politiku.

8. Myslenie rýchle a pomalé

Autor zapája čitateľa do živej debaty a odhaľuje, v čom môžeme a v čom nemôžeme veriť svojej intuícii a ako môžeme využiť výhody pomalého myslenia. Ponúka praktický a objasňujúci pohľad do rozhodovania v pracovnom aj osobnom živote a tiež rady, ako sa pomocou rôznych techník môžeme chrániť pred duševným zlyhaním, kvôli ktorému sa často dostávame do problémov. Autor Daniel Kahneman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu za pôvodnú prácu v oblasti psychológie, ktorá spochybnila racionálny model úsudku a rozhodovania, patrí medzi najvýznamnejších súčasných mysliteľov. Kniha Myslenie rýchle a pomalé môže byť pre vás tá správna voľba.

9. Konec prokrastinace

Autoe Petr Ludwig v knihe Konec prokrastinace sa zaoberá vyvracaním poloprávd a mýtov v oblasti osobného rozvoja. Za týmto účelom založil vzdelávací inštitút GrowJOB, ktorý poukazuje na aktuálne vedecké poznatky z oblasti motivácie, rozhodovania a efektivity do každodennej praxe ľudí a firiem. Má za sebou viac ako 5000 preškolených a 150 individuálne koučovaných ľudí.

10. Atómové návyky

Atómové návyky zmenia spôsob, akým uvažujete o pokroku, a poskytnú vám nástroje a techniky, aby ste sa dokázali posunúť vyššie – či už ste športovec a chcete vyhrať preteky, líder, ktorý túži zoptimalizovať svoj podnik, alebo jednotlivec, ktorý by chcel skončiť s fajčením, schudnúť, zbaviť sa stresu či dosiahnuť trvalý úspech.

11. Daňové a nedaňové výdavky

Publikácia obsahuje Daňové a nedaňové výdavky, ktoré si môže podnikateľ dať do nákladov v roku 2020, vysvetlené na príkladoch z praxe. Náklady sú prehľadne spracované z pohľadu dane z príjmov, z pohľadu DPH a tiež spôsob ich účtovania v jednoduchom a podvojnom účtovníctve. Tento rok k výdavkom pribudli nové heslá – automobil, príspevok na športovú činnosť dieťaťa, kúpeľná starostlivosť a virtuálna mena a ich potup uplatňovania.

12. Radosť z práce

Kniha Radosť z práce prináša 30 stručných tipov kombinujúcich inšpiráciu, empiricky testované poznatky a všedné odpovede. Sú obedné prestávky pre slabochov, alebo naozaj podporujú našu produktivitu? Je pravda, že môžete zlepšiť výkon tímu obyčajným premiestnením kanvice na kávu? Prečo sú porady tak často stratou času a ako to možno napraviť? 

13. Nekonečná hra

Autor Simon Sinek vás v knihe Nekonečná hra pozýva spoznať rozdiel medzi konečnými a nekonečnými hrami a objaviť, že všetky dôležité veci v živote, v biznise a v spoločnosti, majú charakter nekonečnej hry. Simon odhalil, že organizácie a tímy sa stretávajú s množstvom problémov, keď majú ich lídri konečnú perspektívu v nekonečnej hre. Tieto organizácie zaostávajú v inováciách, v angažovanosti a pracovnej morálke zamestnancov – to všetko nakoniec vedie k slabým výsledkom.

14. Obklopený idiotmi

Kniha Obklopený idiotmi patrí medzi svetové bestsellery v oblasti literatúry faktu a doteraz vyšla v 33 krajinách. Len vo Švédsku sa predalo viac ako 250 000 kópií a titul práve čaká na slovenských čitateľov. V knihe sa veľmi veľa dozviete aj sami o sebe, z nadhľadu spoznáte svoje silné aj slabé stránky. Táto prelomová metóda navždy zmení váš pohľad na ľudí, ako aj váš spôsob komunikácie so šéfom, s kolegom či s manželom a deťmi. Ak teda chcete pochopiť medziľudské vzťahy a komunikáciu, neváhajte a pustite sa do čítania.

15. Toto je marketing

Kniha Toto je marketing vám pomôže prekoncipovať spôsob, akým seba a svoje služby a produkty prezentujete svetu. Či už ste zakladateľom technologického startupu, malým podnikateľom, alebo súčasťou veľkej korporácie, táto kniha vám môže pomôcť robiť prácu, na ktorú budete hrdí. Veľkí marketéri nevyužívajú spotrebiteľov, aby vyriešili problémy svojej spoločnosti; práve naopak – pomocou marketingu riešia problémy iných ľudí. Nezáleží na tom, aký je váš produkt, alebo služba. Prelomový prístup k marketingu, predaju a reklame.

16. Sila zvyku

Autor osem rokov študoval najnovšie výskumy v oblasti zvykov, ktoré podložil pútavými príbehmi. Opisuje tisíce spôsobov, ako nám zvyky menia život. Rozpráva, ako sa z tučnej alkoholičky, ktorú vymáhači prenasledovali pre desaťtisícový dlh, stala štíhla energická žena s neuveriteľnou kondíciou, zamestnaná v grafickom štúdiu. Duhigg si nevšíma len jednotlivcov, ale aj významné spoločnosti, ktoré sa z červených čísel prepracovali k obrovským ziskom – zmenou jediného zvyku! Po prečítaní knihy Sila zvyku budete vnímať svoje zvyky novým pohľadom, poučení, ako ich sami môžeme formovať, a tým aj celý svoj život.

Ďakujeme Martinus za spoluprácu a dodanie podkladov

Viac o knižných tituloch nájdete priamo na stránkach online kníhkupectva Martinus.

www.martinus.sk