Cestovný ruchEkonomikaFinancieGastronómia a hotelierstvo xa Publikované 21. apríla 2021 zobraziť celý profil

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) v stredu spustilo ďalšiu etapu štátnej pomoci pre gastrosektor a cestovný ruch. Podnikatelia môžu podávať žiadosti o kompenzácie výpadku príjmov od 1. novembra 2020 do 31. marca 2021.

Maximálna štátna pomoc pre jednu spoločnosť je podľa schémy „de minimis“ za celé obdobie pandémie do výšky 200 000 eur. V stredu o tom informoval hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

Schému pomoci sme zvýšili o ďalších 120 miliónov, celkovo pôjde na pomoc cestovnému ruchu 220 miliónov eur,“ spresnil minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci je pokles tržieb o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac osobitne a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty.

Rezort dopravy zapracoval do novej schémy niektoré podnety a pripomienky zo strany zástupcov sektora

Zmenou oproti prvej etape je, že o príspevok môžu žiadať aj podniky, ktoré vznikli v období od 1. apríla do 31. augusta minulého roka. Pokles tržieb budú porovnávať s mesiacom september 2020. V novej výzve vypadla povinnosť mať vyplatené pohľadávky voči sociálnej a zdravotnej poisťovni alebo voči daňovému úradu.

Aj v ďalšej etape schémy „de minimis“ budú oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, akvaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti. Návod aj inštruktážne video, ako správne žiadosť vyplniť, nájdu žiadatelia na webovej stránke ministerstva dopravy.

Doležal po rokovaní vlády spresnil, že o príspevky môžu žiadať podnikatelia aj za obdobie od apríla 2020, pokiaľ ešte žiadosť za prvú vlnu pandémie ochorenia COVID-19 nepodali. Ministerstvo spustilo registráciu o 10:00 hod. a podľa ministra rezort za prvé tri hodiny zaevidoval viac ako 60 žiadostí. Na spracovanie žiadostí má MDV 30 dní a na vyplatenie podpory ďalších 30 dní. Pokiaľ bude žiadosť vyplnená správne, bude podľa ministra vybavená skôr.

zdroj: TASR / úprava: redakcia