EkonomikaKoronavírus COVID-19PodnikanieSlovensko xa Publikované 16. decembra 2020 zobraziť celý profil

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR spustilo výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na nájomné pre podnikateľov, ktorých zasiahla 2. vlna pandémie nového koronavírusu. Informoval o tom tlačový odbor rezortu hospodárstva.

Žiadosti možno posielať počnúc stredou až do 31. marca budúceho roka. Kompletné výzvy záujemcovia nájdu na stránke nájmy.mhsr.sk.

Ako spresnil rezort, nárok na dotácie budú mať po novom nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj obmedzené prevádzky. Žiadať budú môcť aj tí, ktorí síce mali otvorené, no zákazníci sa do nich z dôvodu zákazu vychádzania nemohli dostať.

Rezort hospodárstva zároveň rozšíril okruh žiadateľov, ktorí sa môžu o dotácie uchádzať

Kým v rámci 1. vlny bol jednou z podmienok získania dotácie vznik nájomného vzťahu pred 1. februárom 2020, po novom sa tento dátum vzniku nájomnej zmluvy posúva na 1. augusta 2020,“ vysvetlil rezort. Prevádzky, ktoré zasiahla 2. vlna pandémie, budú môcť žiadať o dotácie na nájomné za obdobie sťaženého užívania, ktoré bolo dôsledkom prijatých opatrení. 

Článok pokračuje pod reklamou

Peniaze teda poskytneme aj prevádzkam, ktoré boli na jeseň obmedzené opatreniami, ale aj tým, ktoré môžu byť potenciálne obmedzené počas ďalších týždňov či mesiacov – v závislosti od pandemickej situácie a prijímaných opatrení,“ vysvetlil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). O dotácie sa môžu uchádzať malé, stredné i veľké podniky. 

Podobne ako v rámci dotácií na nájomné počas 1. vlny aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa.

Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania,“ pripomenul rezort s tým, že ak sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na nižšej zľave, nájomca bude mať možnosť zaplatiť zostávajúce nájomné v rovnako vysokých mesačných splátkach do 48 mesiacov. 

V rámci 1. vlny MH vyplatilo 19.359 žiadostí v celkovej výške 39 854 243 eur.

zdroj: TASR / úprava: redakcia