EkonomikaKontrolyKoronavírus COVID-19Podnikanie xa Publikované 19. novembra 2021 zobraziť celý profil

Maloobchod citlivo vníma kritickú situáciu v našich nemocniciach a preto ako iniciatíva súhlasíme so sprísňovaním opatrení. Jedine to odvráti hrozbu lockdownu pred Vianocami, ktoré sú najsilnejším obdobím z pohľadu tržby aj návštevnosti. Už od začiatku pandémie robíme všetko pre to, aby naše prevádzky zostali otvorené a naši zamestnanci, ako aj zákazníci boli zdraví. A to aj napriek tomu, že sa opäť opatrenia dozvedáme až v momente, kedy by už mali platiť.

Členovia ISKM nemajú problém so samotnou povinnosťou kontrolovať zamestnancov a naopak vítajú, že v tomto momente dostali aj právny rámec na takúto kontrolu. „Zdravie našich zamestnancov je dôležité, pretože bez nich naše prevádzky nebudú fungovať,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda ISKM. Už dnes zamestnávatelia motivujú zamestnancov k očkovaniu, a to aj finančnými benefitmi.

„Nevieme si predstaviť testovanie našich zamestnancov na pracovisku, a to z viacerých dôvodov – nie sme oprávnení takúto činnosť vykonávať, nemáme na to vzdelanie, kapacity a nemôžeme tak garantovať správnosť takéhoto testovania,“ tvrdí Krakovský a dodáva, že na trhu existuje minimum testov, ktoré sú určené pre samotestovanie, navyše sa jedná o biologický materiál, ktorý treba odborne zlikvidovať. „My vieme kontrolovať našich zamestnancov a túto kontrolu budeme vykonávať. Chceme ale, aby štát zabezpečil infraštruktúru, aby sa zamestnanci mali možnosť testovať,“ zdôrazňuje.

Článok pokračuje pod reklamou

Maloobchodníci sa pýtajú, prečo majú mať povinnosť preplácať zamestnancom testy a ako k tomu prídu tí zamestnanci, ktorí sú zodpovední a zaočkovali sa. Jedná sa o stovky eur na zamestnanca, ktoré by takéto testovanie mesačne stálo a zostalo by znovu na pleciach podnikateľov. V predvianočnom období zároveň vzniká vyššia potreba sezónnych pracovníkov, pri ktorých by tieto náklady boli rovnako neúnosné. Žiadajú preto, aby štát zabezpečil možnosť neočkovaným zamestnancom otestovať sa (najmä z dôvodu uvedených rizík), pričom sú toho názoru, že testy si majú títo zamestnanci hradiť sami alebo ich má platiť štát. 

„Ak máme zamestnancom preplácať testy, očakávame, že tieto náklady následne uhradí v plnej výške štát, ktorý zadal povinnosť testovať sa,“ uzatvára Krakovský a upozorňuje na skutočnosť, že opäť raz štát nedá obchodníkom šancu na prípravu a opatrenia vydáva na poslednú chvíľu, čo vytvára chaos už v tak chaotickom období.

O ISKM
Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 100 nepotravinových maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete 
s tisíckami zamestnancov. Maloobchod zamestnáva v SR približne 300.000 ľudí. Medzi členov ISKM patria firmy ako NAY, LPP Slovakia (Mohito, Reserved, Sinsay, Cropp, House), Martinus, Intersport, Albi, Bencik Culinary Group a mnohé iné s takmer 1.000 prevádzkami po celom Slovensku.

Zdroj: Tlačová správa ISKM