EkonomikaPriemyselSlovensko xa Publikované 25. júna 2018 zobraziť celý profil

Na sever Slovenska prichádza švajčiarska spoločnosť  Mubea, ktorá je  jedným zo svetových lídrov vo výrobe vysoko výkonných pružín a ďalších produktov pre automobilový priemysel. Investor postaví nový závod v priemyselnom parku v Kežmarku. Investícia má dosiahnuť  51 miliónov eur a spoločnosť   požiadala vládu o investičnú pomoc vo výške  takmer 15 miliónov eur. Kežmarok spolu so susednými okresmi Sabinov a Levoča patria k najmenej rozvinutým okresom. Investovanie do týchto regiónov podporuje aj vláda, ktorá má prioritu znižovať regionálne rozdiely.

Do Kežmarku, ktorý patrí k najmenej rozvinutým okresom, mieri nový významný investor

Švajčiarska spoločnosti Mubea Engineering AG plánuje v  priemyselnom parku v Kežmarku postaviť nový závod na výrobu automobilových a náhradných dielov, inžinierske centrum a centrum na náhradné diely. Majiteľ spoločnosti Thomas Muhr a za slovenskú stranu premiér Peter Pellegrini, minister hospodárstva Peter Žiga a primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák slávnostne poklepali základný kameň pri príležitosti oficiálneho začiatku výstavby závodu.
Pôjde o investíciu vo výške 51 000 000 eur, ktorá bude  rozložená na obdobie rokov 2018 – 2023. Od roku 2015, kedy vstúpil do platnosti zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov, ide o najväčšiu investíciu do jedného z najmenej rozvinutých okresov. Spoločnosť požiadala o investičnú pomoc takmer 15 miliónov eur.

Premiér P. Pellegrini vyhlásil, že „investíciu spoločnosti Mubea v Kežmarku považuje za významný úspech v snahe o znižovanie regionálnych rozdielov.“ Podľa šéfa vládneho kabinetu je nepochybné, že „vytvorenie viac ako 500 pracovných miest a ďalších, ktoré vzniknú v nadväznosti na túto investíciu, bude pre mesto Kežmarok, celý tento okres ale aj susedné okresy, predstavovať významný impulz.“

Príchod tejto spoločnosti podľa ministra hospodárstva P. Žigu „spĺňa všetky kritéria novej filozofie poskytovania investičnej podpory na Slovensku. Ide o investíciu do  výroby ale aj činností s vyššou pridanou hodnotou a zároveň do jedného z najmenej rozvinutých okresov.“ Pripomenul, že práve v Kežmarku bola jedna z prvých výjazdových vlád, na „ktorej sa hovorilo o potrebe príchodu investorov do najmenej rozvinutých regiónov a dnešným dňom sa tento prísľub pre Kežmarok stáva realitou.“

Majiteľ a konateľ spoločnosti Thomas Muhr vyzdvihol fakt, že nový závod na Slovensku bude hrať dôležitú úlohu v ich globálnej dodávateľskej sieti. „Okrem toho bude slúžiť ako centrum  vývojových a inžinierskych činností pre ďalšie podniky Mubea,“ dodal. Kežmarský primátor Ján Ferenčák ocenil, že „sa podarila dobrá vec pre podtatranský kraj a že do regiónu prichádza silný partner.“  

Začiatok výroby je naplánovaný v prvej polovici budúceho roka

V roku 2025, kedy sa počíta s využitím plnej kapacity výroby, by mal kežmarský závod ročne vyrábať 24 000 000 liniek stabilizátora a 30 000 000 automobilových svoriek. Na export v rámci EÚ bude určených 100 % kapacity výroby, čo bude mať pozitívny vplyv na obchodnú bilanciu Slovenska.

Mubea je jedným zo svetových lídrov vo výrobe vysoko výkonných pružín a typologicky súvisiacich produktov pre automobilový priemysel. Má 39 výrobných, obchodných a vývojových pobočiek po celom svete a zamestnáva približne 13 000 pracovníkov. V roku 2017 dosiahla celkový obrat vyše 2 mld. eur. Medzi hlavných zákazníkov skupiny patria výrobcovia áut Audi, BMW, Kia, Hyundai, JaguarLandRover, PSA, VW, Ford, Mazda, Daimler, Renault, FIAT, a GM.

zdroj: MH SR