EkonomikaKoronavírus COVID-19Obchod a službyPrieskumy a analýzy
Publikované 14. apríla 2021 zobraziť celý profil

Zmiernenie pandémie ochorenia COVID-19 umožnilo od budúceho týždňa po takmer 4 mesiacoch otvorenie kamenných obchodov. Tie by po znovuotvorení nemali mať v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch núdzu o zákazníkov.

Vzhľadom na relatívne prijateľný prepad ekonomiky a rast nezamestnanosti bol pokles tržieb v uplynulých mesiacoch spôsobený najmä tým, že ľudia nemali kde nakupovať, uviedla analytička Wood & Company Eva Sadovská. 

Klasické nakupovanie zákazníkom chýba. Ani vylepšené online kanály nezabezpečili obchodníkom obvyklé tržby,“ uviedla Sadovská. Maloobchod na Slovensku zaznamenal v januári medziročný pokles tržieb o 16,8 % a vo februári o 14,7 %. Tieto prepady maloobchodných tržieb boli zároveň výraznejšie ako počas prvej vlny pandémie. 

Dôležitý je aj fyzický kontakt s predajcom

Pre veľkú skupinu spotrebiteľov je podľa analytičky aj naďalej kľúčovým kontakt s predajcom, tovar chcú pred nákupom vidieť, ohmatať či vyskúšať. U mnohých spotrebiteľov je prioritou mať zakúpený tovar k dispozícii ihneď. „Navyše, malé položky sa zákazníkom neoplatia nakupovať online pre poplatky za balenie a doručenie,“ upozornila Sadovská.

Článok pokračuje pod reklamou

Na nakupovanie a míňanie Slovákov vplýva aj ekonomický vývoj v krajine a s ním súvisiaca situácia na trhu práce. Pôvodné odhady o dramatickom prepade hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny sa nenaplnili a vlani slovenská ekonomika zaznamenala medziročný pokles HDP o prijateľných 5,2 %, vzhľadom na okolnosti. Pre tento rok už odhady Národnej banky Slovenska (NBS) hovoria o jeho opätovnom raste až na úrovni piatich percent. 

Vplyv na nezamestnanosť

NBS zároveň odhaduje, že miera nezamestnanosti sa ešte v prvom polroku 2021 zvýši, keďže k nezamestnaným pribudnú ľudia prepustení počas druhej vlny pandémie. Od druhej polovice tohto roka by už ale malo prísť k opätovnému poklesu počtu nezamestnaných. Dobrou správou podľa analytičky je, že najväčší pracovný portál len prednedávnom zverejnil údaje o rastúcom trende zverejnených pracovných ponúk. Informovali sme o tom v článku Počet ponúk na portáli Profesia je najvyšší od začiatku pandémie.

Predpokladáme preto, že po znovuotvorení by kamenné obchody nemali mať v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch núdzu o zákazníkov. Tí, ak aj v uplynulých mesiacoch míňali menej, tak skôr preto, že nemali kde a ani nie tak preto, že nemali za čo,“ dodala Sadovská. 

zdroj: TASR / úprava: redakcia

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *