EkonomikaPrieskumy a analýzySlovenskoZahraničie xa Publikované 23. novembra 2020 zobraziť celý profil

V rámci eurozóny má najrýchlejší rast cien Slovensko, keď v októbri u nás dosiahla inflácia 1,6 percenta. Česká republika si zase „uhájila“ pomyselnú bronzovú priečku podľa miery inflácie v rebríčku celej EÚ. Vôbec najrýchlejšie v celej Európskej únii rástli v októbri medziročne spotrebiteľské ceny v Poľsku (o 3,8 percenta) a Maďarsku (o 3 percentá). V Českej republike predstavovala inflácia 2,9 percenta.

Väčšina eurozóny zažíva defláciu, Slovensko ide úplne opačným trendom

Rebríček štátov platiacich eurom ovládlo Slovensko, kde októbrová medziročná inflácia dosiahla 1,6 percenta. O viac ako percento (konkrétne 1,2) sa v rámci eurozóny zvyšovali ceny už len v Holandsku. Naopak, jedenásť krajín Európskej únie vykázalo medziročný pokles cenovej hladiny, teda defláciu. Zároveň išlo o členov eurozóny, kde medziročná miera deflácie dosiahla 0,3 percenta. Najhlbší pokles cien vykázalo Grécko, a to o 2,3 percenta.

Hoci sa česká koruna znehodnocuje výrazne viac ako euro, nemusí to byť aktuálne vyslovene zlá správa. Dôležité je, že sa inflácia dostala pod trojpercentnú hranicu, teda pod horný mantinel tolerančného pásma Českej národnej banky vytýčeného pre cielenie inflácie. Znamená to, že vývoj inflácie sa v zásade vyvíja s predpoveďou ČNB, ktorá tak v najbližších mesiacoch nebude mať dôvod meniť súčasné nastavenie nástrojov menovej politiky v podobe svojich úrokových sadzieb.

Česká inflácia by sa mala priblížiť dvojpercentnej hranici

Aj keď cenová úroveň v Česku stále rastie tretím najvyšším tempom v celej EÚ, Česká národná banka vo svojej aktualizovanej prognóze predpokladá, že inflácia bude v najbližších mesiacoch klesať. Na horizonte menovej politiky (teda na prelome rokov 2021 a 2022) sa má nachádzať na úrovni 2,2, respektíve 2,1 percenta. K výraznejšiemu priblíženiu k dvojpercentnému inflačnému cieľu by ale malo dôjsť už v priebehu prvého štvrťroku budúceho roka. Podobný vývoj by mala zaznamenať aj takzvaná menovopolitická inflácia. 

„V prípade tohto scenára môže byť menový vývoj českej koruny pomerne zdravý. A to na rozdiel od viacerých krajín EÚ, v ktorých sa platí eurom, kde cenová hladina bude naďalej klesať. Tým pádom v eurozóne bude vývoj cien naďalej dusiť ekonomiku proti jej rastu,“ hodnotí Matej Homola, výkonný riaditeľ medzinárodnej investičnej spoločnosti Goldenburg Group.


O spoločnosti Goldenburg Group

Goldenburg Group Limited poskytuje komplexné investičné služby. Jedná sa o plne licencovanú spoločnosť dozorovanú Cyperskou komisiou pre cenné papiere a burzy (CySEC) s licenčným číslom CIF 242/14. 

Goldenburg Group je licencovaná spoločnosť kontrolovaná Cyperskou komisiou pre burzu a cenné papiere (CySEC) s CIF licenciou číslo 242/14, ktorá poskytuje obsiahle investičné služby. Chceme poskytovať každému klientovi najlepšie príležitosti na obchodovanie v niekoľkých obchodných oblastiach ako sú forex, akcie, CFD akcie, CFD komodity alebo CFD indexy, ponúkajúcich veľké množstvo finančných nástrojov. Začínajúci investori ocenia príjemné a komplexné obchodné prostredie MT5 platformy, ktorej súčasťou sú vysoko rozvinuté a interaktívne obchodné nástroje pre profesionálov. Goldenburg Group poskytuje špeciálne príležitosti na obchodovanie v dynamickom finančnom prostredí s mnohými výhodami pre každého. 

Varovanie pred rizikom: CFD sú zložité nástroje a prinášajú vysoké riziko straty peňazí kvôli pákovému efektu. 84,70% účtov retailových investorov prichádza s týmto poskytovateľom o financie pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako fungujú CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty peňazí.