DaneDaňové priznanieFinančná správaÚčtovníctvo
Publikované 23. februára 2021 zobraziť celý profil

Finančná správa (FS) SR sa zamerala na dlh, ktorý vznikol v uplynulých rokoch na dani z prevodu nehnuteľností. Predajcom, ktorí vlastnili nehnuteľnosť menej ako zákonom stanovených päť rokov a dom či byt predali v rokoch 2016 až 2020, zaslala FS v pondelok (22. 2.) list s upozornením na túto povinnosť.

Ročný výpadok na tejto dani odhadla FS na 24 miliónov eur a od akcie si sľubuje príjem do štátneho rozpočtu vo výške do 70 miliónov eur.

Predaj nehnuteľností je od dane z príjmu oslobodený pokiaľ medzi nadobudnutím a predajom uplynie viac ako päť rokov,“ pripomenul prezident FS Jiří Žežulka. Podľa údajov FS priznala v posledných rokoch daň z prevodu nehnuteľností iba necelá tretina z predajcov, ktorých sa oslobodenie netýkalo. 

Článok pokračuje pod reklamou

FS poslala týmto daňovníkom spolu 12 900 listov s upozornením

Z toho 4 100 listov bolo osobám, ktoré predali nehnuteľnosť vlani a daňovú povinnosť si musia splniť do konca marca.

My sme mali dve možnosti. Mohli sme celú akciou spustiť represívne, to znamená mohli sme okamžite začať daňové kontroly a začať preverovať príjmy, ale sme presvedčení, že po prvé, súčasná doba tomu nie je naklonená a po druhé, aj pre nás sú to náklady. Vykonanie daňovej kontroly je spojené s administratívou na našej strane,“ vysvetlil Žežulka.  

Daňovníci majú čas dodatočne si splniť svoju povinnosť do konca marca a pokiaľ nebudú mať peniaze na zaplatenie dane, môžu požiadať o odklad alebo o splátkový kalendár.

Žežulka chce navrhnúť ministrovi financií Eduardovi Hegerovi (OĽANO), aby ľuďom, ktorí uhradia daň do zatiaľ nešpecifikovaného termínu, boli odpustené úroky z omeškania. Šéf FS nevylúčil, že list môže dostať aj ten, kto mohol byť z platenia dane oslobodený, no v takom prípade musí kontaktovať FS a dôvod oslobodenia od dane spresniť. 

doplnené 26. februára

„Vychádzali sme z informácií z katastra nehnuteľností, ktoré sme následne prepojili s podanými priznaniami DPFO typ B.  Z nami identifikovaných osôb priznalo v daňovom priznaní príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti iba 30 % daňovníkov,“ uviedla hovorkyňa FS SR Martina Rybanská.

Zo skúseností zo zahraničia vieme, že miera reakcií na podobné listy v oblasti výberu daní sa líši (21 – 76 % v závislosti od krajiny, typu dane a ďalších faktorov). Naše očakávania samozrejme smerujú k tomu, aby si čo najväčší počet daňovníkov plnil svoje povinnosti. Konkrétne číslo sa však nedá vopred špecifikovať.  Primárnym cieľom akcie je podpora dobrovoľného plnenia.

Po podaní priznaní zanalyzujeme výsledky a zvážime ďalšie kroky. Určite budeme zvažovať aj daňovú kontrolu. Vo vzťahu voči daňovníkom chceme zlepšiť informovanosť a zabezpečiť upozornenie daňovníka (predávajúceho) na možný vznik daňovej povinnosti bezprostredne po uskutočnení predaja (napríklad SMS notifikácia naviazaná na zmenu v katastri). Systémové riešenie sa budeme snažiť zaviesť na úrovni spolupráce a kvalitnejšieho toku dát medzi katastrom a finančnou správou,“ uzatvára hovorkyňa.

zdroj: TASR / úprava: redakcia

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *