EkonomikaStavebníctvoTechnológie a inovácie xa Publikované 24. januára 2022 zobraziť celý profil

Globálny výrobca stavebných materiálov Etex a firma Xella oznámili dohodu o akvizícii spoločnosti URSA. URSA sa stane dôležitou súčasťou stratégie spoločnosti Etex, ktorej cieľom je pokračovať v rozvoji v oblasti suchej výstavby a ľahkých stavebných konštrukcií a zároveň dosiahnuť najvyšší stupeň udržateľnej stavebnej výroby a ochrany klímy.

2/3 energií spotrebuje vykurovanie a chladenie

Zmena klímy, nedostatok zdrojov, starnúca infraštruktúra a nedostupnosť bývania sú v Európe a na celej planéte všadeprítomné problémy. Z údajov vyplýva, že budovy spotrebujú 40 % energie v EÚ, z čoho dve tretiny sa spotrebujú na vykurovanie a chladenie. EÚ sa chce stať svetovým lídrom v oblasti životného prostredia, a preto v decembri 2019 predstavila Zelenú dohodu. Izolačné materiály sú kľúčovým prvkom na dosiahnutie významných úspor energie a výrazného zníženia emisií CO2. 75 % budov v Európe má nízku energetickú účinnosť. Keďže 85 – 95 % súčasných budov sa bude využívať aj v roku 2050, ich renovácia je preto veľmi dôležitá. Očakáva sa, že v nasledujúcich 10 rokoch sa objem renovácií v Európe zdvojnásobí a do roku 2030 bude renovovaných 35 miliónov budov.

Akvizícia silných značiek

Akvizíciou tak získava spoločnosť Etex portfólio produktov, ktoré výrazne znižujú energetickú náročnosť budov. Izolačné materiály značky URSA sa vyznačujú vysokou kvalitou, odolnosťou a minimálnymi požiadavkami na údržbu. Na ich výrobu sú z viac ako 90 % využité recyklované materiály.

Článok pokračuje pod reklamou

Spoločnosť URSA bude fungovať ako samostatná divízia pod priamym vedením generálneho riaditeľa spoločnosti Etex Bernarda Delvauxa. „Akvizícia spoločnosti URSA potvrdzuje rozšírenie portfólia, ktoré spoločnosť Etex zahájila pred niekoľkými rokmi s cieľom stať sa svetovým lídrom v oblasti suchej výstavby a ľahkých stavebných konštrukcií. Táto akvizícia je pre spoločnosť Etex strategicky výhodná, pretože spája novú platformu rastu so silným zameraním na udržateľnosť. Veľmi na mňa zapôsobila kvalita vedenia spoločnosti URSA a jej zdravý obchodný model. Teším sa, keď v spoločnosti Etex privítame nových kolegov a spoločne sa vydáme na cestu k prosperite,“ hovorí Bernard Delvaux, generálny riaditeľ spoločnosti Etex. Spoločnosť Etex bola založená v roku 1905 a sídli v belgickom meste Zaventem. Je to rodinná spoločnosť s viac ako 11 000 zamestnancami po celom svete. Prevádzkuje viac ako 110 výrobných závodov v 42 krajinách a v roku 2020 dosiahla tržby vo výške 2,6 miliardy eur a zisk na báze REBITDA vo výške 484 miliónov eur.

Viac ako 70-ročné skúsenosti a silná značka

Ako európsky líder v oblasti extrudovaného polystyrénu (XPS) a jeden z troch hlavných výrobcov sklenej minerálnej vlny ponúka spoločnosť URSA širokú škálu izolačných aplikácií pre obvodové plášte budov, ako aj vnútorné priečky a stropy. Rovnako ako Etex, aj URSA ponúka udržateľnosť a užívateľský komfort, pre ktoré sú jej výrobky vyhľadávané zákazníkmi po celom svete. Spoločnosť URSA začala svoju históriu v roku 1949 ako malý rodinný podnik, ale odvtedy sa vypracovala na významného medzinárodného hráča vo svojom odbore. V roku 2017 ju kúpila spoločnosť Xella Group.

Spoločnosť URSA pôsobí vo viac ako 20 európskych krajinách vrátane Francúzska, Nemecka, Španielska, Poľska a Ruska. Prevádzkuje 13 výrobných závodov a podniká vo väčšine krajín, v ktorých je už spoločnosť Etex prítomná prostredníctvom svojich ďalších divízií. Sídli v Madride a má spoľahlivý dodávateľský reťazec v Európe. S tímom viac ako 1 700 zamestnancov dosahuje tržby vo výške približne 500 miliónov eur.

„Spoločnosť URSA našla v spoločnosti Etex ideálneho partnera na budovanie udržateľnosti a blízkosti k zákazníkom. Tešíme sa na ďalší rozvoj stratégie spoločnosti Etex, na stretnutia s novými kolegami a na spoločný rozvoj trhu s ľahkými a modulárnymi stavbami. Som vďačný, že nám spoločnosť Xella umožnila v posledných štyroch rokoch posilniť našu platformu, ktorú teraz vďaka spoločnosti Etex rozšírime,“ dodáva Jochen Friedrichs, generálny riaditeľ spoločnosti URSA.

Zdroj: URSA / úprava redakcia