DaneDaňové priznanieÚčtovníctvo
Publikované 12. marca 2021 zobraziť celý profil

Už len niekoľko dní zostáva do uplynutia termínu na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel. Podnikatelia, ktorí vozidlá používali na podnikanie musia do konca marca podať daňové priznanie.

Lehota bola posunutá o dva mesiace, z januára na koniec marca 2021. 

Lucia Cvengrošová – Slovenská komora daňových poradcov: „Príčinou posunutia termínu je zmena tlačiva, ktoré vydalo Ministerstvo financií v nadväznosti na novelu zákona účinnú od 01. decembra 2020. Zmena termínu sa však týka iba priznania za rok 2020, ktoré podnikatelia musia podať do konca aktuálneho mesiaca.“

Poslednou novelou zákona sa vyhovelo najmä autodopravcom prevádzkujúcim kamiónovú a autobusovú dopravu v ich požiadavke na zníženie dane z motorových vozidiel. Odstránila sa im povinnosť „párovania“ vozidiel návesovej jazdnej súpravy. Pre všetky úžitkové vozidlá zaradené do kategórie M2, M3 a N3 sa zavádzajú nové percentuálne zvýhodnenia ročnej sadzby dane.

Počet mesiacov od prvej evidencie vozdilaZníženie sadzby dane
do 36 mesiacov-50 % 
od 37 – 72 mesiacov-40% 
od 73 – 108 mesiacov-30% 
od 109 – 144 mesiacov-20% 
od 145 – 156  mesiacov -10% 

Pre úžitkové vozidlá kategórie O4 sa zavádza jednotná úprava a to zníženie o 60% vždy bez ohľadu na vek vozidla.

Zmena termínu podania daňového priznania k dani z motorových vozidiel znamená aj menej preddavkov, splátok dane na rok 2021. Podnikatelia vo výsledku zaplatia rovnakú sumu dane, ale v nižšom počte splátok.  

Článok pokračuje pod reklamou

Lucia Cvengrošová – Slovenská komora daňových poradcov: „Tým, že za nasledujúci rok 2021, sa daňové priznanie bude podávať v štandardnej lehote do konca januára, skráti sa preddavkové obdobie. Štvrťroční platcovia zaplatia tento rok preddavky počas troch kvartálov namiesto štyroch. Pri mesačných platcoch sa nebude platiť 12 mesačných preddavkov, ale iba 9. Znamená to, že tohtoročná predĺžená lehota na podanie priznania len zníži počet splátok, ale suma, ktorú v konečnom dôsledku daňovník zaplatí, bude rovnaká.“ 

Posledným dňom na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel je streda 31. marca 2021, v tento deň musíte daň aj zaplatiť. Tlačivo priznania je nutné podať elektronicky cez portál Finančnej správy.

ČÍTAJTE AJ: Daň z motorových vozidiel (DzMV) za zdaňovacie obdobie 2020 (návod)

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!