DaneDaňové priznanieEkonomikaFinančná správaSlovenskoÚčtovníctvo xa Publikované 3. decembra 2020 zobraziť celý profil

Lehota na podanie vyhlásení o poukázaní 2 % alebo 3 % dane z príjmu zamestnancami uplynula v tomto roku z dôvodu pandémie nového koronavírusu ku koncu novembra. Finančná správa (FS) SR do štvrtka spracovala 482.406 vyhlásení a na účty neziskových organizácií, nadácií a občianskych združení poukázala 43,3 milióna eur.

Suma sa pravdepodobne zvýši, keďže FS v spracúvaní pokračuje

Tretí sektor získa tieto peniaze najneskôr do konca januára budúceho roka z podaných daňových priznaní a do konca februára budúceho roka z podaných vyhlásení zamestnancov, informovala FS.

Každý občan či živnostník, ktorý podal daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2019, bol oprávnený v ňom vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky dvoch percent sa má poukázať ním určenej organizácii. Mohol poukázať aj tri percentá, ak v roku 2019 vykonával dobrovoľnícku činnosť v rozsahu najmenej 40 hodín,“ uviedla hovorkyňa FS Martina Rybanská.

V takomto prípade bol však daňovník povinný doložiť aj písomné potvrdenie, ktoré je prílohou daňového priznania. Fyzická osoba mohla darovať 2 % alebo 3 % len jednému prijímateľovi, pričom podiel zaplatenej dane je najmenej tri eurá.

Doterajšia výška podielu dane je zatiaľ medziročne nižšia o 30 miliónov eur. V roku 2019 darovalo 905.640 daňovníkov sumu viac ako 72 miliónov eur spolu 15.590 prijímateľom.

zdroj: TASR / úprava: redakcia