EkonomikaGastronómia a hotelierstvoKoronavírus COVID-19Zahraničie xa Publikované 24. decembra 2020 zobraziť celý profil

Koronakríza výrazne zvýšila dopyt Čechov po kupovanom vianočnom pečive. Cukrári nestíhali plniť objednávky, čo sa odrazilo aj na cenách.

Ako uviedol server lidovky.cz, ani karanténa a práca z domu nedostali Čechov pred Vianocami k sporáku.

Cukrári nestíhali

Záujem o kupované vianočné pečivo a zákusky tento rok prudko vzrástol a mnohí cukrári zastavili príjem objednávok aj o niekoľko týždňov skôr než v minulých rokoch. Objednávky od firiem síce klesli, veľký záujem súkromných zákazníkov však viedol k rastu cien. „V tomto roku bol záujem vyšší asi o 30 %, než je bežné,“ povedala pre lidovky.cz prevádzkovateľka firmy Ráj cukroví Zdeňka Martínková.

Pre cukrárne, ktoré sa podobne ako iné gastronomické prevádzky nevyhli nútenému uzatvoreniu na jar aj počas jesennej vlny pandémie, je vianočné pečivo istotou, na ktorú sa môžu spoľahnúť aj v čase pandemických podmienok. Stále viac Čechov si chce totiž v predvianočnom období užiť čo najviac pokoja.

Článok pokračuje pod reklamou

To zaregistrovala aj Jaroslava Procházková, majiteľka pražskej kaviarne Sladký život. Ako povedala, každý rok predala veľa vianočných koláčikov a zákuskov, v porovnaní s minulými rokmi však ľudia pečú čím ďalej, tým menej. „Nestíhali sme, boli aj kritické okamihy, keď som musela odmietnuť niekoľko objednávok. To sa mi v minulých rokoch nestávalo,“ priblížila.

Dopyt po vianočnom pečive

Rastúci dopyt po vianočnom pečive „bez práce„, ako aj zvyšujúca sa cena surovín posunuli cenu týchto produktov v mnohých prípadoch výrazne nahor. Ceny zvýšila aj Procházková, ako však dodala, napriek tomu bol záujem vysoký. Na začiatku tohtoročnej sezóny kaviareň Sladký život ponúkala kilogram za 980 Kč (37,16 eura). V decembri však cenu zvýšila na 1100 Kč za kilogram. „Napriek tomu záujem neklesol,“ dodala.

Prepočítané v deň publikvoania: 1 EUR = 26,372 Kč

zdroj: TASR / úprava: redakcia