EkonomikaFinancieKoronavírus COVID-19PotravinárstvoSlovensko
Publikované 23. decembra 2020 zobraziť celý profil

Vláda chce z európskeho reformného balíka minúť 1,5 miliardy eur na zdravý život, avšak zabúda na zdravé potraviny.

Upozorňujú na to slovenskí pekári a kritizujú tak v utorok (22. decembra) predstavené detaily plánu obnovy a odolnosti Slovenska, v ktorom podľa pekárov Ministerstvo financií (MF) SR nepočíta s podporou agropotravinárstva na Slovensku.

Vláda nedá na podporu výroby domácich potravín ani euro

Vláda nedá z takmer šiestich miliárd eur na podporu výroby domácich potravín ani euro,“ kritizuje výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský. V rámci priority Zdravý život pre každého totiž slovenský plán obnovy investuje podľa jeho slov len do následkov a nie do prevencie.

Pekári sú preto znepokojení predstaveným plánom obnovy, ktorý MF SR v utorok poslalo Európskej komisii. „V návrhu úplne absentuje podpora potravinárstva. A to napriek tomu, že potravinová sebestačnosť je súčasťou programového vyhlásenia vlády i volebných programov vládnych strán,“ zdôrazňujú pekári.

Podľa Lapšanského všetky opatrenia, ktoré navrhuje vláda financovať z Fondu obnovy, riešia len následky nezdravého životného štýlu. Štát by mal podľa neho riešiť predovšetkým prevenciu.

Konzumácia kvalitných potravín je spolu s pohybom a spánkovým režimom základnou prevenciou fyzického aj psychického zdravia,“ zdôraznil s tým, že prevencia by štátu teda náklady šetrila. Vládu preto pekári vyzývajú, aby svoje kroky prehodnotila a zakomponovala do plánu obnovy a odolnosti aj podporu agropotravinárskeho sektora.

Pre pekárov znamená absencia podpory potravinárstva v pláne obnovy ďalšiu ranu

Výrazne ich zasiahla pandémia, vážne výpadky zaznamenávajú pre zastavené prevádzky reštaurácií a hotelov. „Napriek tomu, že pekári neustále plynule zásobujú obyvateľov Slovenska čerstvým pečivom, štát ich vylúčil z COVID pomoci a nemohli sa uchádzať ani o prostriedky na podporu z úradov práce. Zatiaľ sa stretávame len so sľubmi, veríme, že konečne príde aj reálna pomoc,“ dodal Lapšanský.

Článok pokračuje pod reklamou

Aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je znepokojená z príprav Plánu obnovy a odolnosti

Dokument, ktorý Ministerstvo financií (MF) SR v utorok (22. decembra) poslal do Bruselu, totiž neobsahuje pomoc vidieku a agropotravinárstvu, čo je pre komoru neprijateľné. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Vidieku a agropotravinárstvu bolo nastavené zrkadlo,“ podotkla komora s tým, že medzi prioritami Slovenska v rámci Fondu obnovy sa nenachádza podpora agropotravinárstva, krajinotvorby a ani vidieka.

Fakt, že agropotravinárstvo nepatrí medzi navrhnuté oblasti podpory, je pre nás obrovským sklamaním. Svoj nesúhlasný postoj musíme vyjadriť aj takto pred vianočnými sviatkami,“ poznamenala komora s tým, že Plán obnovy EÚ je historickou príležitosťou, ako stabilizovať domáci agropotravinársky sektor. Premeškať túto šancu je pre komoru neprijateľným faktom.

Sme zvedaví na reakciu nášho rezortného ministerstva, lebo z nášho pohľadu sa z faktu, že agropotravinársky sektor sa nedostal do priorít Plánu obnovy EÚ, vyhovoriť nedá,“ okomentoval predseda SPPK Emil Macho. 

Následky treba urgentne riešiť!

Následky pandémie sa podľa komory musia urgentne riešiť z finančných prostriedkov primárne na to vyčlenených, a tými sú zdroje z Plánu obnovy EÚ. Akékoľvek iné spôsoby podpory poľnohospodárstva a potravinárstva a prípadných kompenzácií totiž vždy pôjdu na úkor iných opatrení a iných oblastí.

Ako pripomenula komora, aj samotný minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽANO) pred časom naznačil, že pokiaľ sa chlebové odvetvie do Plánu obnovy nedostane, bude to pre neho neprijateľný stav. 

Článok pokračuje pod reklamou

Reakcia Ministerstva financií SR: Agropotravinárstvo sa nenachádza ani v odporúčaniach EK k Plánu obnovy

Poľnohospodárstvo a potravinárstvo sa nenachádzajú ani v odporúčaniach Európskej komisie k tvorbe národných Plánov obnovy a odolnosti.

Uviedol tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR v reakcii na stredajšiu kritiku slovenských pekárov a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorí považujú za neprijateľné, že podpora agropotravinárstva nie je zahrnutá v Pláne obnovy a odolnosti SR, ktorú rezort financií v utorok (22. decembra) poslal do Bruselu.

Rezort argumentuje

Ako argumentoval rezort financií, Slovensko má jasne stanovené priority, ktoré vychádzajú aj z odporúčaní EK k Plánu obnovy, ale aj z Programového vyhlásenia vlády, či Národného programu reforiem. „Priority vzišli z niekoľkomesačných diskusií na odbornej a politickej úrovni a reflektujú tak politický konsenzus, ako aj kritériá EK, ktoré musí Slovensko splniť,“ spresnil rezort financií.

Ako ďalej zdôraznil, Slovensko čelí viacerým výzvam a zároveň má k dispozícii aj viacero finančných zdrojov na ich riešenie. „Plán obnovy je len jedným z nich. Ďalšie sú nedočerpané eurofondy 2014-2020, spoločná poľnohospodárska politika, REACT-EÚ a nové eurofondy 2021-2027,“ uzavrel tlačový odbor MF.

Rezort financií v utorok predstavil ďalšie detaily národného Plánu obnovy a odolnosti v dokumente, ktorý tesne pred Vianocami poslal do Bruselu. V stredu sa na samotný dokument vzniesla vlna kritiky zo strany SPPK, Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) aj mimovládnych organizácií.

Ministerstvo pôdohospodárstva SR: Informácia o nezaradení priorít agrosektoru do Plánu obnovy je znepokojivá

Informáciu o nezaradení priorít agrosektoru do Plánu obnovy a odolnosti SR považuje vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR za znepokojivú.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Anežka Šrojta Hrdá v reakcii na najnovší dokument Plánu obnovy, ktorý rezort financií v utorok (22. decembra) poslal do Bruselu.

Ako avizuje agrorezort, hneď začiatkom budúceho roka chce s ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽANO) zvolať stretnutia, na ktorých budú hľadať spoločné riešenia aktuálnej situácie poľnohospodárov, potravinárov a lesníkov. „MPRV SR intenzívne pracovalo na príprave komponentov pre Plán obnovy, o ktorom verilo, že nie je určený pre jednotlivé rezorty, ale pre celú krajinu a jej obyvateľov,“ dodáva rezort.

Ako však zdôraznila hovorkyňa rezortu, agrosektor nie je závislý len na Pláne obnovy. Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) od svojho nástupu robí všetky kroky preto, aby sa zvýšila transparentnosť a efektívne využívanie zdrojov, ktoré budú aj v budúcnosti naalokované v rezorte, dodala Šrojta Hrdá.

Na každej zákazke pre ministerstvo v súčasnosti ušetríme 20 – 60 % finančných zdrojov, a preto sme presvedčení, že po nastavení systémových krokov vedúcich k šetreniu zdrojov, ale aj po rokovaniach s MF SR, dosiahneme navýšenie rozpočtu pre našich poľnohospodárov, potravinárov a lesníkov,“ uviedla generálna tajomníčka služobného úradu MPRV SR Vladimíra Fabriciusová.

Hovorkyňa Šrojta Hrdá zároveň uviedla, že Mičovského zdravotný stav mu neumožňuje poskytnúť priame vyjadrenie. „Vedenie ministerstva však vyzýva médiá, aby rešpektovali závažnosť jeho zdravotného stavu a počkali si na jeho uzdravenie,“ dodala hovorkyňa.

zdroj: TASR / úprava: redakcia

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *