EkonomikaFinancieGastronómia a hotelierstvo xa Publikované 13. mája 2021 zobraziť celý profil

Novovzniknutá Aliancia slovenskej gastronómie (ASG), ktorá sa transformovala z gastroiniciatívy 10 pre gastro, opäť vyzýva na zníženie DPH pre stravovacie služby.

Informoval o tom Viliam Pavlovský, prezident ASG, ktorá má podľa neho podporu zníženia DPH pre gastro „v ekonomických aj politických kruhoch“.

Zníženie DPH pre gastrosektor

Zníženie DPH pre gastro vnímame ako veľmi dôležitý a kľúčový nástroj na odškodnenie podnikateľov v jednom z pandémiou najpostihnutejších odvetví, ako podporu tým poctivým, ktorí platenie DPH neobchádzajú. Zníženie DPH zabráni krachu väčšieho počtu prevádzok a prepúšťaniu, a najmä naštartuje biznis do budúcna a podporí tých, ktorí budú naďalej fungovať a zamestnávať ľudí. Vnímame to aj ako kompenzáciu absencie gastrosektora v pláne obnovy,“ povedal Pavlovský.

Zdôraznil, že doterajšie schémy pomoci sú často oneskorené, nedostatočné, meškajúce, diskriminačné, administratívne náročné a navyše množstvo prevádzok „prepadlo sitom pomoci“ napriek tomu, že fungovali poctivo.

Preto práve zníženie DPH pre gastro považuje ASG a jej podporovatelia za riešenie, ktoré je rýchle, jednoduché, adresné a má šancu gastrosektor zachrániť, aby prežil a zotavil sa. Navyše, nižšia DPH pre gastro bude pôsobiť stimulujúco na verejné financie a multiplikačným efektom prinesie do štátnej pokladnice viac príjmov. 

Článok pokračuje pod reklamou

V absolútnej sume sa podľa Pavlovského totiž vyberie na DPH viac, keďže menej podnikov skrachuje a už tak nebude motivačné obchádzanie platenia DPH. Tiež sa eliminujú potenciálne výdavky štátu, keďže sa zabráni väčšiemu prepúšťaniu, výraznému rastu výdavkov na sociálne dávky či absencii daní a odvodov zo zamestnania. 

Pripomenul, že ASG navrhuje zníženie DPH pre gastro na 5 % dočasne aspoň na obdobie jedného roka a následne dlhodobo aspoň na 10 %. Zníženie DPH pre gastro je možné schváliť v skrátenom legislatívnom konaní, keďže ide o úpravu v záujme priamej pomoci pandémiou významne postihnutému sektoru, ktorý je už vyše 200 dní zatvorený. 

Pavlovský dodal, že zníženie DPH pre gastrosektor je súčasťou programového vyhlásenia vlády a pristúpili  k nej takmer všetky ostatné krajiny EÚ.

zdroj: TASR / úprava: redakcia