EkonomikaPodnikaniePrávo a legislatívaPrieskumy a analýzyUkončenie podnikania xa Publikované 10. júla 2023 zobraziť celý profil

Situácia na Slovensku novým podnikateľom nepraje, ľudia sa do zakladaní vlastných živností nehrnú. Počet novovzniknutých živností je totiž v roku 2023 najnižší za posledné tri roky. Zároveň však stúpajú počty ľudí, ktorí sa rozhodli s podnikateľskou činnosťou skončiť. V tomto roku ich je najviac od roku 2021.

Za prvých päť mesiacov tohto roka sa rozhodlo pre rozbeh svojho podnikania spolu 22 380 ľudí na Slovensku. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamenalo pokles o 26,5 %, keďže vtedy vzniklo celkovo 30 452 nových živností. Tohtoročné údaje o novovzniknutých živnostiach sú nižšie aj v porovnaní s rokom 2021, kedy sa pre takýto krok rozhodlo 27 041 fyzických osôb – podnikateľov.

Najviac živností vzniklo zatiaľ v Prešovskom kraji

Súčasných podnikateľov, ale aj tých, ktorí o založení živnosti len uvažujú, pravdepodobne odrádzajú v posledných rokoch viaceré faktory. Mnohí majú ešte v pamäti pandémiu nového koronavírusu, po nej nasledoval konflikt na Ukrajine a následná vysoká inflácia.

Najčastejšie sa pre založenie živnosti rozhodli v tomto roku ľudia v Prešovskom kraji, nasledovali obyvatelia Bratislavského a Košického kraja. Početne najviac nových živností si ľudia založili v oblastiach zameraných na zemné práce, ostatné stavebné kompletizačné a dokončovacie práce alebo na činnosti poisťovacích agentov a maklérov.

Článok pokračuje pod reklamou

Nižšiu ochotu ľudí v rozbiehaní vlastného podnikania a zároveň častejšie ukončovanie živností možno vidieť aj v číslach za predošlé roky. V priebehu roku 2022 na Slovensku vzniklo spolu 66 132 nových živností. V porovnaní s predchádzajúcim rokom 2021 to znamenalo mierny pokles, vtedy sa pre začiatok podnikania rozhodlo spolu 67 034 ľudí.

Stúpa počet živnostníkov, ktorí ukončili podnikanie

Nelichotivé fakty o vznikajúcich podnikateľoch dopĺňajú aj údaje o tom, koľko ľudí sa rozhodlo svoju živnosť ukončiť. V prvých piatich mesiacoch tohto roka zaniklo spolu 18 645 živností. Je to najviac za posledné tri roky, keďže za prvých päť mesiacov minulého roka to bolo 17 677 a v roku 2021 len 13 998 prípadov.

V celoročnom porovnaní stúpa aj počet ľudí, ktorí sa rozhodnú svoje podnikanie ukončiť. Kým v roku 2021 pristúpilo k takémuto kroku spolu 38 310 podnikateľov, v priebehu roku 2022 to už bolo 43 185 prípadov.

Zdroj: Dun & Bradstreet / úprava redakcia

O Dun & Bradstreet
Dun & Bradstreet je svetový líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť.
dnb.com/sk