EkonomikaFinancie xa Publikované 4. marca 2021 zobraziť celý profil

Žiadateľov o hypotéku, ktorí v banke dokladujú príjem z podnikania, v posledných rokoch pribúda. Vlani narástol aj počet živnostníkov, ktorí sa cez on-line porovnávače zaujímali o možnosť získať hypotéku, alebo chceli refinancovať svoje existujúce úvery.

Banky pri žiadosti o úver skúmajú daňové priznanie a účtovné výkazy, pričom každá má pri akceptovaní príjmov vlastný kľúč, upozorňuje spoločnosť Fingo.sk.

Ak o hypotéku žiada podnikateľ, jeho úverové možnosti v bankách ovplyvňuje viac faktorov

Rozhoduje dĺžka podnikania, druh podnikateľskej činnosti, ako aj výška akceptovaného príjmu. „Niektoré banky podnikateľovi nemusia schváliť hypotéku vôbec, iné mu akceptujú nižší príjem, ďalšie obmedzia výšku úveru v pomere k hodnote nehnuteľnosti. Rozdiel v schválenej výške úveru tak môže byť diametrálne odlišný. Môžu to byť desiatky tisíc eur, v určitých prípadoch dokonca aj 100 000 eur,“ opisuje riaditeľka pre úvery spoločnosti Eva Šablová.

Článok pokračuje pod reklamou

Podnikateľ by mal vopred preveriť, akým spôsobom mu môže banka uznať príjem podľa predpokladaných tržieb či zisku po zdanení. „V niektorých prípadoch o výške uznaného príjmu rozhoduje aj to, či si uplatníte paušálne alebo skutočné výdavky. Môže sa totiž stať, že pokiaľ optimalizujete svoje daňové priznanie tak, aby ste platili čo najnižšie dane, v niektorých bankách si môžete zahatať cestu k úveru,“ upozorňuje Šablová. 

Od živnostníka sa pri žiadosti o hypotéku požaduje výrazne dlhšia doba vykonávania pracovnej činnosti oproti zamestnancovi, ktorému v niektorých bankách stačí, aby dokladoval trojmesačný alebo šesťmesačný príjem. Podnikatelia môžu požiadať o úver až po podaní daňového priznania a zároveň musia splniť podmienku minimálnej doby podnikania, ktorá je tiež rôzna v závislosti od pravidiel danej banky.

Výška príjmu, ktorý banka živnostníkovi uzná, sa počíta z daňového základu, z obratov podnikateľa, prípadne z vyplateného podielu zo zisku. Jednotlivé banky majú rozdielnu metodiku a akceptujú príjem aj v závislosti od toho, v akom segmente ako dlho podnikáte a aký obrat dosahujete. Aj v závislosti od týchto parametrov živnostníkom uznajú od 10 až do 70 % z obratov,“ dodáva Šablová.

zdroj: TASR / úprava: redakcia