Sťažené podnikateľské prostredie ovplyvnené pandémiou koronavírusu mohlo spôsobiť, že v minulom roku 1 573 právnických a fyzických osôb – podnikateľov u nás vyhlásilo konkurz. Paradoxne menej, ako rok predtým.
Vlani poklesol oproti roku 2020 počet vyhlásených konkurzov o 143 spoločností, čo predstavuje medziročný pokles o 9 percent. Paradoxne sa to stalo v čase, kedy už druhý rok ekonomiky sveta bojovali s pandémiou koronavírusu.
Konkurz je posledné štádium
„Číslo 1 573 predstavuje počet subjektov, na ktoré bol v roku 2021 vyhlásený konkurz. Subjekt však oň mohol požiadať ešte skôr, ako pandémia vypukla. Vyhlásenie konkurzu je posledné štádium, kedy už firma definitívne smeruje do úpadku,“ upozorňuje Petra Štěpánová, analytička Dun & Bradstreet.
V Nitrianskom kraji najviac
Najviac subjektov, takmer pätina z celkového počtu – smerovalo do konkurzu v Nitrianskom kraji, dovedna 289 firiem. Nasledovali Žilinský (228) a Bratislavský kraj (217). Naopak, najmenej konkurzov sa vyhlásilo v Košickom kraji (138). Najčastejšie pritom do konkurzu išli podnikatelia – fyzické osoby nezapísané v obchodnom registri (1 222), spoločnosti s ručením obmedzeným (251) a podnikatelia so slobodným povolaním (18).
Článok pokračuje pod reklamou
V reštrukturalizáciach dominujú s.r.o.
Analýza spoločnosti Dun & Bradstreet sa pozrela aj na povolené reštrukturalizácie v roku 2021. Súdy povolili dovedna 23 reštrukturalizácií, identicky ako v roku 2020. „Najviac z nich bolo povolených v Bratislave a okolí (7), Trenčíne a okolí (6), po jednej v Trnavskom a Žilinskom kraji,“ dopĺňa Petra Štěpánová s tým, že počet povolených reštrukturalizácií znamená, že dané spoločnosti samotný proces aj začali. Dostalo sa do nej 18 eseročiek, 3 akciové spoločnosti a 2 družstvá.
Zdroj: Dun & Bradstreet / úprava redakcia
O Dun & Bradstreet:
Dun & Bradstreet je svetový líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť.