EkonomikaKrízový manažmentPodnikaniePodnikanie v zahraničíPrieskumy a analýzyZahraničie xa Publikované 1. augusta 2022 zobraziť celý profil

Najlepšie sa „držia“ firmy s dodávkami pre priemysel a zdravotníctvo. Naopak, firmy s cloudovými službami padli najviac. Medzi TOP 10 európskymi technologickými spoločnosťami má zastúpenie aj Česká republika, Slovensko absentuje.

Technologický sektor zažíva jeden z najhorších rokov na akciovom trhu v povojnovej histórii a ekonomika pociťuje dopad vojny na Ukrajine. Trhová kapitalizácia top 10 technologických firiem sa prepadla oproti roku 2021 o približne 23 %. Ukazuje to pravidelný rebríček, ktorý zostavuje broker BCM Begin Capital Markets.

Dominovali spoločnosti z Ameriky

Na čele technologického odvetvia boli dlhodobo americké spoločnosti, ktoré v posledných rokoch postupne dobiehajú ázijskí hráči. Európa v porovnaní s USA či Čínou zaostáva. Napriek tomu sú v Európe spoločnosti, ktoré v niektorých technologických odvetviach patria medzi lídrov, a to aj v celosvetovom meradle.

Pravidelná analýza a rebríček zostavovaný brokerom BCM Begin Capital Markets porovnáva dáta o trhovej kapitalizácii z konca roka 2021 s údajmi k júnu 2022. Nemeckého softvérového giganta SAP vystriedala na čele spoločnosť Medtronic, ktorá sa zameriava na medicínske technológie. Pozíciu si zlepšila aj švajčiarsko-švédska spoločnosť ABB, ktorá sa dostala na 4. miesto, vyhýbajúc sa hlbokému poklesu trhovej kapitalizácie.

Veci sa vyvíjajú opačným smerom

Analýza dát za prvú polovicu roka 2022 ukazuje, že typickí poskytovatelia softwarových a cloudových platforiem a streamovacie služby boli zasiahnutí poklesom trhu viac ako technologické spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na medicínske technológie alebo priemyselné riešenia,“ poznamenal Tomas Kolomaznik, hlavný analytik BCM Begin Capital Markets.

Článok pokračuje pod reklamou

Zatiaľ čo roky 2020 a 2021 priali technologickému sektoru, od začiatku tohto roku sa veci vyvíjajú opačným smerom. Do istej miery je to dôsledkom ustupujúcej pandémie koronavírusu, ale aj bezprostrednému začiatku globálnej ekonomickej recesie kvôli rekordnej inflácii a v neposlednom rade neutíchajúcej vojne na Ukrajine,“ dodal Tomas Kolomaznik.

Zdroj: BCM Begin Capital Markets / úprava redakcia