EkonomikaSlovensko xa Publikované 6. júla 2023 zobraziť celý profil

O jednorazovú dotáciu vo výške 100 eur z tretieho balíka inflačnej pomoci doposiaľ požiadalo 5 788 ľudí. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny začali prijímať žiadosti na začiatku mája s cieľom pomôcť v náročnej sociálnej situácii tým ľuďom, ktorí nedostali dotáciu v rámci prvého či druhého balíka.

Žiadosť je potrebné podať na úrad práce do konca júla. Ide o jednorazovú dotáciu pre rodiny s deťmi, poberateľov pomoci v hmotnej núdzi a ďalších vo výške 100 eur slúži na pokrytie zvýšených výdavkov.

Pokles poberateľov poklesol

Štatistiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR) okrem toho ukázali, že počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi medzimesačne klesol. Kým v apríli klesol počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi medzimesačne o 230 osôb, v máji ich počet medzimesačne klesol až o 1 655 ľudí. „Zaujímavý je vývoj tých poberateľov pomoci v hmotnej núdzi, ktorí sú zároveň uchádzačmi o zamestnanie. V máji 2023 ich bolo 34 416, čo je mierne viac oproti januáru 2023, konkrétne o 172 osôb, avšak oproti máju 2022 ide o pokles o 2 880 poberateľov. Signalizuje to zapájanie sa nezamestnaných na trhu práce vo väčšej miere než pred rokom. Oproti situácii pred pandémiou COVID-19 ide ale o výraznejší posun v správaní nezamestnaných. V máji 2019 bol počet uchádzačov o zamestnanie poberajúcich pomoc v hmotnej núdzi vyšší než teraz a to o 3 351 osôb. Trh práce v súčasnosti ponúka viac príležitostí pre nezamestnaných napríklad aj vďaka sezónnym prácam, čím sa znižuje počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi,“ zhodnotil na záver výskumný pracovník Inštitútu pre výskum práce a rodiny Rastislav Bednárik.

Článok pokračuje pod reklamou

Čo najskôr sa prihlásiť

„Aj týmto chcem vyzvať všetkých, ktorí doteraz neboli zachytení žiadnou inflačnou pomocou, aby sa čo najskôr prihlásili na úradoch práce v mieste bydliska a identifikovali sa. Ak spĺňajú stanovené podmienky, nedostali žiadnu dotáciu v minulom roku a príjem ich domácnosti nepresahoval v priebehu posledného polroka stanovenú výšku, čo napríklad pri štvorčlennej domácnosti je 1 107 eur mesačne, táto inflačná pomoc je určená aj pre nich. Požiadať o jednorazovú dotáciu vo výške 100 eur môžu počas celého júla“, pripomenula ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková.

Zdroj: UPSVaR / úprava redakcia