Ako začať podnikaťInšpiráciaPodnikanie xa Publikované 21. októbra 2016 zobraziť celý profil

Dnes som úspešným ostrieľaným biznismanom, ale už ako násťročný som dostal svoj prvý podnikateľský nápad. V podstate to bol maloobchodný koncept na predaj a inštaláciu vysoko kvalitnej prémiovej elektroniky do áut pre významných zákazníkov. Nápad by sa nikdy nerozbehol, ak by som nevedel ako získať kapitál – zhruba 40 000 libier.  Pre začínajúceho podnikateľa to bola naozaj veľká suma peňazí, bola však rozhodujúca pre úspešné a pevné rozbehnutie biznisu.

V mojom prípade som mal šťastie

… v tom, že som sa narodil do rodiny systematických a úspešných podnikateľov.  Môj starý otec bol vzdelaný biznisman s veľkou víziou a nadhľadom. Po druhej svetovej vojne dovážal kožené topánky a sandále z Indie do Veľkej Británie.
Jeden z najvplyvnejších v mojom živote je môj otec, elektrotechnický inžinier, ktorý prišiel do Británie v šesťdesiatych rokoch a založil obchodné impérium zahŕňajúce maloobchod, dovoz, veľkoobchod, nehnuteľnosti, domovy dôchodcov a iné.

Mal som šťastie, že ma rodičia od malička viedli k podnikaniu, bolo pre mňa teda úplne logické ísť za mojim osobným mentorom a koučom – mojím otcom a povedať mu o mojom podnikateľskom nápade a malej dileme ako získať počiatočný kapitál.
Na základe toho začal OKAMŽITE začal robiť kroky k tomu, aby som mohol získať kapitál a plánovať dopredu. Nasledoval som jeho neoceniteľné rady krok po kroku – ako získať kapitál, vytvoril som jasný akčný plán s časovou osou dosiahnutia ziskovosti, so zreteľom na splatenie požičaného kapitálu, kde bolo presne ukázané kedy a koľko peňazí bude vrátených a s akým úrokom.

Potom som išiel za rodinou a priateľmi a jednoducho sa ich opýtal, či mi dajú pôžičku. Tým, že som mal hmatateľný a jasný plán ich riziko bolo minimalizované a ja som mohol svoju značku „ICE Direct“ priniesť na trh.

S pomocou môjho staršieho brata, ktorý už mal skúsenosti z viacerých podnikaní, firma rástla exponenciálne a rýchlo sme sa stali jednými z priekopníkov v zásielkovom obchodovaní s elektronikou v 90-tych rokoch a v ďalšom desaťročí sme dosiahli bezprecedentný úspech v audio branži ako jeden z najinovatívnejších, najväčších renomovaných nezávislých špecialistov na audiotechniku do áut vo Veľkej Británii.

Keď sa obzriem späť

Rozmýšľam, že všetko by bolo úplne inak, ak by som nemal svojho osvedčeného mentora, alebo keby som nevedel vôbec nič o získaní kapitálu na rozbehnutie podnikania. Čo ak by som nemal žiadnu podporu od mojich rodičov a stratégiu na získanie peňazí a vytvorenie cieleného akčného plánu?
Čo by som bol býval urobil? Som pevne presvedčený, že aj Vy by ste mali mať osobného mentora, kouča a skupinu mastermind, na ktorých sa môžete obrátiť ako na rodičov, ale v biznise, aby ste vytvorili svoj akčný plán krok po kroku a mali pri sebe neustálu cennú podporu a mohli tak naplno využiť svoj skutočný potenciál.

Z tohto dôvodu som ja Sukhi Wahiwala spoločne so svojím senior tímom Garym a Tanyou vytvorili program systematickej podpory Inspired Business Club pre rast Start Upov ako aj etablovaných firiem. Cielený proces, ktorý sme vytvorili nanovo definuje podporu biznisu, keďže veríme, že každý má mať rovnakú príležitosť získať nevyhnutné rady a štruktúru, ktoré som dostal ja, keď som rozbiehal svoje multi-miliónové podnikanie.

Väčšina ľudí v tejto dobe už navštívila motivačný seminár

Učila sa o neuro-lingvistickom programovaní, kde ste vysoko motivovaní k akcii, nadšení, pretože viete, že „máte všetko, čo potrebujete, aby ste Váš sen premenili na realitu, keďže môžete dosiahnuť čokoľvek si zaumienite.“
Aj keď si myslím, že je to absolútna pravda – ako povedal Henry FordČlovek, ktorý si myslí, že to dokáže a človek, ktorý si myslí, že to nedokáže.. obaja majú pravdu.“ – bohužiaľ to nie je celý príbeh. Predtým než začnete je treba venovať pozornosť viacerým bodom, ako napríklad:

  • Akú stratégiu použijete na vytvorenie svojho biznisu snov?… alebo;
  • Ako nájsť a vyškoliť Vašich zamestnancov a vytvoriť super tím, ktorý zaručí Váš úspech … alebo aj;
  • Viete vlastne, čo je potrebné, aby ste si splnili Vaše biznis sny?

Verím, že dôvod prečo mnoho podnikateľov neuspeje pri štarte svojho biznisu je, že v podstate nevedia čo spraviť krok po kroku, aby sa to zrealizovalo. Keďže „nevieme to, čo nevieme“… však?

Keď som začínal svoje podnikanie bol som veľmi nadšený a pripravený spraviť čokoľvek, ale našťastie som mal kouča a mentora, ktorý mi pomohol doplniť chýbajúce diely do puzzle, o ktorých som jednoducho nevedel. Upozornil ma na budúce nebezpečenstvá a nástrahy, ktoré mohli priviesť moju spoločnosť do červených čísel.

Môj mentor ma zachránil od mnohých rokov bolesti a deštruktívnych sklzov a naštartoval môj progres a úspech, takže som presne vedel, čo a kedy mám spraviť!

Keďže veľa z Vás, čo čítate tento článok, možno rozmýšľa nad tým začať svoj vlastný biznis, bol by som rád, keby ste sa sami seba spýtali – ak by ste mali osobného biznis kouča a mentora spolu so skupinou podobne zmýšľajúcich ľudí, teda mastermind.
O koľko viac úspechu v podnikaní i živote by ste dosiahli? Stretávame sa osobne raz mesačne, môžete sa pýtať a dostať rýchle aktuálne riešenia na posun vpred. Kdekoľvek na Vašej ceste podnikania ste, môžete sa niekedy cítiť trochu osamelo alebo stratene. Myslíte, že program BBR by Vám mohol pomôcť?

Každý kto ma poznal ako malé dieťa, vedel, že som sa chcel stať automobilovým pretekárom

Ako mladý muž pripravený k činu som sa rozhodol preskúmať, čo je potrebné na to, aby sa človek stal pretekárom. Po menšom prieskume a zistení, aký fyzicky náročný režim musia pretekári dodržiavať, som vedel, že to nebolo pre mňa. Áno, dobrovoľne som opustil to, čo bolo predtým mojím najväčším snom. Verte mi, zachránilo ma to pred mnohými problémami a sklamaním.

Spokojne som usúdil, že byť automobilovým pretekárom nebolo nič pre mňa a potom som sa posunul k hľadaniu niečoho iného, o čom som vedel, že ma bude viac baviť.  Našťastie som bol súčasťou systému podpory (mojej rodiny), ktorý mi rýchlo pomohol uvedomiť si moje pravé smerovanie v živote – byť úspešným podnikateľom.

Takže skôr ako skočíte do svojho nového podnikania, tu je pre Vás pár jednoduchých krokov, ktoré môžete nasledovať, aby ste sa uistili, že sa uberáte smerom k Vášmu úspechu:

  • Definujte si Váš hlavný cieľ, myšlienku, ktorá Vás úplne nadchne a očarí.
  • Zistite, čo obnáša jej uskutočnenie. Aké zručnosti, zdroje, obete, zmeny životného štýlu atď.
  • Po zozbieraní faktov sa môžete rozhodnúť, či je to naozaj niečo čomu sa chcete venovať.
  • Ak áno, super! Začnite na tom hneď pracovať a zrealizujte to vďaka systému podpory.
  • Ak nie, majte odvahu to zmeniť a posuňte sa k niečomu, čomu sa viete odovzdať.

Viete, keď myslíme na rockové hviezdy, zlatých olympijských medailistov alebo miliardárov, vidíme len výsledok a nie ich cestu.

Aj keď mnohí nevedia odhadnúť rozsah práce, ktorý títo obdivuhodní ľudia vynakladajú na ceste k vynikajúcim výsledkom. Keď zistíte, čo všetko to obnáša ste v lepšej a strategickejšej pozícii na kvalifikované rozhodnutie, či je to pre Vás správne alebo nie. Ak sa rozhodnete, že áno, je viac pravdepodobné, že bude lepšie pripravený na to, že sa to naozaj podarí.

Entuziazmus a veľa energie sú nevyhnutné predpoklady na Vašej ceste k úspechu, ale nestačia. Než do toho skočíte po hlave, zistite, čo treba na dosiahnutie Vašich cieľov, čo je nevyhnutné na rozbehnutie vecí a keď ste sa rozhodli, že je to niečo pre Vás, môžete sa nadšene a s entuziazmom rozbehnúť spoľahlivo rýchlym tempom po tej správnej ceste. S touto príležitosťou pracovať exkluzívne so mnou a inými top mentormi a koučmi s dokázateľnými výsledkami, dajte si tú najlepšiu šancu v podnikaní príďte na Inspired Business Club.

A uvidíte ako vytvárame zmenu, ktorú si zaslúžite, tým, že nanovo definujeme podporu pre podnikateľov. Prečo neukázať Váš záväzok voči Vašej vlastnej budúcnosti a byť v silnejšej pozícii smerom k úspechu… A kto vie, možno z Vás bude tvorca ďalšieho úspešného príbehu v svetovom biznise.

Autor: Roman Lipták / Sukhi Wahiwala