Affiliate marketingE-shopyMarketingPodnikanieRozhovory xa Publikované 10. mája 2018 zobraziť celý profil

Čo je to affiliate marketing? Dá sa s ním iba privyrobiť  si “na kávu” alebo aj plnohodnotne zarobiť počas celého roku? V akom stave je affiliate marketing na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami? Na otázky nám odpovie Štefan Polgári – zakladateľ najväčšej affiliate siete na Slovensku – Dognet.sk

1. Štefan, na začiatok si dáme najzákladnejšiu otázku – čo je to affiliate marketing? A aký je rozdiel medzi affiliate marketingom a PPC? Mnoho ľudí si to zrejme pletie.

Najlepšie to ukáže video, ktoré sme dali extra pre vysvetlenie vyrobiť. Pri PPC platí inzerent, napríklad eshop, za kliknutie. A médium inkasuje peniaze práve za ten klik. Pri Affiliate marketingu nejde o kliky, ale o konverzie – inzerent platí províziu za sprostredkované obchody. A médium je práve za ne odmenené. Získava províziu, väčšinou percentá z predaja.

2. Ako dlho sa venuješ affiliate marketingu a všeobecne, aké aktivity vykonávaš v tejto oblasti?

Okolo affiliate marketingu sa motám už cez 10 rokov. Najprv som bol publisher a neskôr sme založili celú affiliate sieť. Na Slovensku niečo také chýbalo. V rámci Dognetu riešime veľa „pod“ projektov, ktoré ale všetky priamo súvisia so sieťou a podporujú ju.

3. Kedy si založil Dognet.sk a aké sú jeho vízie?

Ako oficiálny dátum „narodenia“ považujem 1.mája 2013, kedy bola zaznamenaná prvá konverzia. Celkovo sme ale sieť pripravovali niekoľko mesiacov predtým. Bolo to ťažké, nemali sme ani inzerentov, ani publisherov. No, dali sme to 🙂

4. Koľko máte inzerentov a publisherov k dnešnému dňu v Dognete?

Aktuálne máme niečo vyše 280 kampaní prioritne pre Slovensko, Česko a Maďarsko. Sekundárne máme kampane pre trhy v Poľsku, Rumunsku, Nemecku, či Taliansku alebo v Bulharsku. K dnešnému dňu sa blížime k 3000 registrovaným publisherom. Obecne však platí, že 90% konverzií produkuje 10% publisherov.

5. Ak chce niekto rozbehnúť svoj “biznis” v affiliate marketingu – čo by si mu odporúčal?

No, určite by som odporúčal, ako aj píšem v úvode knižky Super Affilliate Academy – proste začať. Ľahšie to už nebude. Ideálna cesta je formou tvorenia obsahových webov na nejakú tému. Naučiť sa SEO, copywriting, linkbuilding. A proste makať 🙂 Nie je to quick win, ale dlhodobá práca.

Nemám bohvie ako rád nejaké “zázračné ebooky”, ale pri začiatkoch je dobré si to prejsť a preštudovať. Nejde len o affiliate, ale o celkový prehľad v online marketingu. Preto sme aj vytvorili knižku, aby sme to naučili ľudí, krok po kroku a týmto spôsobom robili osvetu. Nečakajte ale návod – odmakať a vymyslieť si vlastný projekt musí každý sám. O tom to celé je.

6. Koľko zarábajú najlepší publisheri v sieti Dognet?

Trendom je profesionalizácia. Je veľa publisherov, čo to robia full-time. Často vyplácame faktúry aj cez 10 000€, no nie je to čistý zisk. Profesionálny publisher extrémne veľa investuje – do obsahu, do ľudí, do linkbuildingu, do reklamy. Sú ale desiatky publisherov, ktorí zarábajú niekoľko tisíc eur mesačne na pravidelnej báze.

7. Aké chyby robia začínajúci “affiláci”? Podeľ sa o nejaké úsmevné situácie, ktoré Ti rezonujú dodnes 🙂

Najväčšia chyba je čakať zázraky na počkanie. Sám som niekoľko mesiacov čakal na prvé konverzie. O to lepší pocit bol, keď začali prichádzať. Treba proste vydržať. Smutné je, že ľuďom sa nechce rok rozbiehať vlastný projekt, ale chce sa im chodiť 45 rokov do práce, ktorá ich nebaví. 
Je to ale super pocit. Písal som o tom aj blog “FLASHBACK: aké je opojné zarábať online”. Keď začnú nabiehať prvé konvezrie a vy sedíte v bare alebo lyžujete. Hlavný je pocit, že keď aj aktuálne nepracujete, projekt zarába. A to je skvelé.

8.  Všimli sme si, že robíte aj osvetu a publikujete knihy o affiliate marketingu. Ako by si to zhrnul vlastnými slovami a čo má byť cieľom? Prípadne, čo obsahuje kniha, ktorú ste vydali ako poslednú?

Cieľom je podporiť celý online trh. Naučiť ľudí online marketing a dúfať, že sa zapoja aj do siete Dognet 🙂 Knižka Super Affilliate Academy obsahuje cez 320 strán textu, ukážok, screenshotov a príkladov od 20 TOP autorov z oboru online marketingu. Proste, každý je v niečom najlepší a o tom písal.

9. Kde si vieme vaše publikácie objednať?

Na webe Super Affilliate Academy je dostupný ebook a aj klasická fyzická, voňavá knižka 🙂 Cena je až podozrivo nízka, no spolupracujeme s viacerými partnermi, ktorí časť nákladov uhradili.

A s kupónom “biznisklub” získate ešte aj 20% zľavu 🙂