Účtovníctvo xa Publikované 20. decembra 2023 zobraziť celý profil

Startup Digitoo, ktorý sa zaoberá vývojom umelej inteligencie na digitalizáciu účtovných procesov, si pripísal novú investíciu. Od českého Reflex Capital investora Ondřeja Fryca totiž najnovšie získal až 2,3 milióna eur. Vlani Digitoo získalo investíciu, o.i. aj od slovenského fondu Crowdberry. 

Financie pritom okrem iného použije aj na medzinárodnú expanziu. „Digitoo rastie a neustále napreduje. Kým doteraz sme naše služby poskytovali malým a stredne veľkým podnikom, v súčasnosti cielime už aj na veľké firmy, medzi ktorými už máme väčších klientov i partnerov. Súčasťou našej stratégie je však aj rozširovanie sa do zahraničia. Po detailnej analýze a dôslednom zvážení sme sa rozhodli expandovať do Veľkej Británie, kde sme získali aj prvých pilotných zákazníkov,“ hovorí Karin Fuentes, zakladateľka spoločnosti s tým, že Digitoo chce byť globálne a digitalizovať účtovníctvo pomocou umelej inteligencie aj mimo Českej republiky a Slovenska.

Snahou Digitoo je priniesť na trh riešenie v podobe intuitívnej aplikácie, ktorá faktúry nielen prečíta, ale umožní aj viacúrovňové schvaľovanie a priradiť jej príslušné kódy. V súčasnom procese je vo väčšine firiem zahrnutej príliš veľa manuálnej práce. A tú my chceme odstrániť. Účtovníčky tak nebudú musieť drvivú väčšinu svojho pracovného času tráviť prepisovaním údajov z dokladov do počítača. Úlohou účtovníkov bude len vyhodnocovanie dát, spracovanie daňových priznaní, či iné odborné činnosti. 

„Digitalizácia a automatizácia účtovníctva nie je ničím novým. V Digitoo je však nielen funkčná, ale aj mimoriadne užívateľsky prívetivá. Spoločnosť má krásnu trakciu a medzinárodné ambície. To všetko, ale najmä mimoriadne schopná zakladateľka Karin, nás presvedčili, aby sme investovali,“ zdôvodňuje svoje rozhodnutie investor Ondřej Fryc. Ako ďalej dodáva, hoci bežné investičné kolo trvá pol roka, tentokrát sa podarilo uzatvoriť za tri mesiace. „S Karin sme sa stretli v septembri. V priebehu mesiaca sme sa dohodli na investícií – due diligence a príprava zmluvy boli ukončené do konca novembra. Reflex Capital pomohol Digitoo s interným upratovaním, ale aj so zavedením ESOP plánu, teda plánu vlastníctva akcií zamestnancov,“ dopĺňa Ondřej Fryc.

Digitoo v súčasnosti spracúva viac ako milión faktúr českých a slovenských firiem a môže sa pochváliť aj tým, že si ho do programu, do ktorého sa zo stovky startupov z Česka dostali len dva, vybrala nadnárodná spoločnosť SAP. „Digitoo teraz integrujeme priamo do SAP. Zároveň začíname rokovať s ďalšími globálnymi hráčmi v oblasti účtovníctva,“ vysvetľuje Karin Fuentes. 

Startup pritom len pred šiestimi mesiacmi predstavil AI Digital Accountant, teda umelú junior účtovníčku, ktorá môže vo firmách nahradiť chýbajúcich účtovníkov. Podľa prieskumu spoločnosti Devire je totiž až 64 percent účtovníkov v práci nespokojných a až 46 percent z nich uvádza, že za nespokojnosťou sa skrýva preťaženie. To vedie k tomu, že pozícia účtovníkov dnes patrí medzi najťažšie obsadzované.

Umelá junior účtovníčka sa však dnes už nielen učí priamo od klienta, ale umožňuje aj schvaľovanie faktúr kliknutím na tlačidlo z mobilného telefónu alebo e-mailu. „Medzi ďalšie inovácie, ktoré plánujeme, patrí integrácia s mobilným bankovníctvom Raiffeisenbank. Tá používateľom umožní jednoducho skenovať a platiť faktúry. Tento rok sme uzavreli oficiálne partnerstvo s Raiffeisenbank a spoločne sme sa rozhodli preniesť účtovníctvo ich klientov do 21. storočia. Teraz stačí faktúru len odfotiť. Náš systém ju prečíta, vygeneruje QR kód a následne je možné vykonať platbu jedným kliknutím,“ zdôrazňuje Karin Fuentes.