InšpiráciaManažmentMotivácia a koučingPrieskumy a analýzy xa Publikované 15. novembra 2022 zobraziť celý profil

Slováci neboli v angličtine nikdy viac zdatní ako teraz a blížia sa k najvyššej možnej znalosti tohto svetového jazyka. V prieskume EF English Proficiency Index 2022, ktorý každoročne realizuje vzdelávacia organizácia EF Education First, sa Slovensko umiestnilo na doposiaľ najlepšej, 15. priečke. Na prieskume sa zúčastnilo 2,1 milióna ľudí zo 111 krajín, pre ktorých angličtina nie je rodným jazykom. Najlepšie vedia po anglicky Holanďania, na druhé miesto sa v prieskume vyšvihol Singapur a prvú trojicu uzatvára Rakúsko.  

Slováci patria v znalosti anglického jazyka medzi krajiny s vysokou úrovňou odbornosti, vyplýva z tohtoročného prieskumu EF English Proficiency Index. Slovensko v roku 2022 obsadilo v tomto prieskume 15. miesto, pričom ide o doposiaľ najlepšie umiestnenie v rebríčku. V celkovom bodovaní dosiahla naša krajina 597 bodov, teda o sedem bodov viac ako vlani. Od najvyššej možnej úrovne odbornosti angličtiny delia Slovákov iba tri body.

Vysoká úroveň odbornosti angličtiny, ktorú Slováci dosiahli, hovorí o tom, že si v tomto jazyku vedia prečítať noviny, rozumejú televíznym programom a nemajú problém pripraviť pracovnú prezentáciu po anglicky. Najvyššia možná znalosť angličtiny, ku ktorej Slovensku chýba naozaj iba niekoľko bodov, znamená, že používateľ jazyka ľahko číta odborné texty, v spoločenských situáciách sa vyjadruje komplexnejšie alebo sa vie dohodnúť na zmluvných podmienkach s rodeným anglicky hovoriacim človekom,“ uviedla Zuzana Ihnátová, riaditeľka EF Slovensko.

Slovensko potvrdilo minuloročný náskok pred Českom

V roku 2021 Slovensko prvýkrát predbehlo v rebríčku Česko, ktoré sa tento rok umiestnilo až na 23. mieste. Z krajín V4 vedia po anglicky lepšie ako Slováci iba Poliaci, pričom za Slovenskom skončili v rebríčku aj vyspelé západoeurópske štáty, ako sú Luxembursko, Švajčiarsko, Taliansko, Francúzsko či Španielsko. Najhoršiu úroveň anglického jazyka v Európe majú Albánci, Moldavci a Rusi, na nižších priečkach sa umiestnili aj Bielorusi a Ukrajinci. Na vrchole rebríčka EF English Proficiency Index je tento rok Holandsko, nasledované Singapurom na druhom mieste a Rakúskom na treťom mieste. Najnižšia úroveň angličtiny na svete bola zaznamenaná v Laose, Konžskej demokratickej republike a Jemene.

Tabuľka: EF Education First

Mladí sa zhoršili v angličtine

Prieskum EF English Proficiency Index 2022 sa okrem úrovne angličtiny v krajinách sveta zameral aj na znalosť tohto jazyka naprieč rôznymi vekovými kategóriami, mestami a pohlaviami. Znalosť angličtiny sa celosvetovo zlepšila u dospelých nad 25 rokov, pričom najviditeľnejšie zlepšenie badať u ľudí nad 40 rokov. Výrazná zmena však nastala vo vekovej kategórii od 18 do 20 rokov. „Od roku 2020 sa znalosť angličtiny u najmladších dospelých znížila o zarážajúcich 50 bodov a klesla až na nízku úroveň, tzv. úroveň B1. Za tento stav môže najmä pandémia koronavírusu, keď bola školská výuka úplne prerušená alebo sa študenti učili online formou. Situácii neprospelo ani to, že sa počas pandémie nedalo cestovať do zahraničia, a teda nebol priestor na zlepšovanie jazyka v praxi.povedala Zuzana Ihnátová. 

V roku 2022 sa v prieskume organizácie EF Education First ešte viac zväčšil rozdiel medzi pohlaviami v mladej vekovej skupine.  Kým v rokoch 2014 až 2020 mali vyššiu úroveň angličtiny ženy, vlani ich predbehli muži a rovnaký výsledok priniesol prieskum aj tento rok. „Tento rozdiel je najviditeľnejší vo vekovej skupine 18-20 rokov, ale s pribúdajúcim vekom a pracovnými skúsenosťami sa v skupine od 30 rokov vytráca.“ skonštatovala Zuzana Ihnátová.

Hlavné mestá a veľké metropoly mali v prieskume takmer vo všetkých prípadoch vyššiu priemernú úroveň znalosti angličtiny ako krajina ako celok. Najlepšie vedia po anglicky obyvatelia Amsterdamu, Kodane a Štokholmu, pričom Bratislava s týmito mestami zdieľa najvyššiu možnú úroveň odbornosti angličtiny na výbornej 13. priečke. Najnižšiu úroveň anglického jazyka dosiahli africké mestá Kinshasa, Abidjan a Mogadišo.

Obrázok: EF Education First

Ako si angličtinu zlepšiť?

Prvý a zároveň najjednoduchší krok ako začať so zlepšovaním vašej angličtiny je prestavenie si jazyka vo vašom mobile a aplikáciách zo slovenčiny do angličtiny. Začnite sledovať filmy a seriály v angličtine s anglickými titulkami a študujte v kratších intervaloch po 30 minút namiesto úmorného učenia sa počas viacerých hodín bez prestávky. A samozrejme veľa cestujte, spoznávajte nových ľudí a využívajte každú príležitosť na rozprávanie v angličtine.  

Na úplnom začiatku je ale najdôležitejšie zistiť svoju aktuálnu úroveň angličtiny a následne si stanoviť dosiahnuteľný cieľ ako sa v angličtine zlepšiť. „Svoju aktuálnu úroveň znalosti angličtiny si môžete bezplatne overiť vďaka spomínanému štandardizovanému testu angličtiny na stránke https://www.efset.org,“ odporúča Zuzana Ihnátová.


Organizácia EF Education First pôsobí vo viac ako 100 krajinách a venuje sa vzdelávaniu prostredníctvom jazykových, cestovateľských, kultúrnych, výmenných a akademických programov. Založená bola vo Švédsku v roku 1965 a jej poslaním je vzdelávaním otvárať svet.

Prieskum EF English Proficiency Index je založený na výsledkoch štandardizovaného testu z angličtiny (EF SET), ktorý používajú vlády, spoločnosti, školy aj jednotlivci na rozsiahle testovanie jazykových znalostí. V roku 2022 sa do prieskumu zapojilo viac ako 2,1 milióna ľudí v 111 krajinách sveta.