EkonomikaKrízový manažmentStrategický manažment xa Publikované 1. apríla 2022 zobraziť celý profil

Situáciu v energetike, ktorá je výrazne ovplyvnená vojenským konfliktom na Ukrajine, sleduje minister hospodárstva Richard Sulík na dennej báze, na základe čoho sa následne prijímajú opatrenia tak, aby Slovensko nepocítilo nedostatok plynu či ropy.

„Aj keď nateraz z Ruska prúdi plyn a ropa podľa zmluvných podmienok, zároveň sa intenzívne pracuje na znižovaní energetickej závislosti od tejto krajiny. V riešení je ďalšia dodávku skvapalneného plynu LNG, pričom máme záujem  zintenzívniť tieto dodávky,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.

Pripojenie cez Ploľko

Finišujú tiež práce na plynovom prepojení s Poľskom. „Ide o severojužné plynové prepojenie Európy, ktoré umožní v dohľadnej dobe dodávky plynu z Nórska a cez terminály v Poľsku aj LNG plyn z celého sveta,“ dodal. 

Koniec vykurovacej sezóny

Včera oficiálne na Slovensku skončila zimná vykurovacia sezóna. „Som  rád, že  nedošlo k nejakým obmedzeniam a vďaka pravidelným stress testom sme mali priebežné korektné dáta,“ zdôraznil R. Sulík. Od piatku sa začína s plnením zásobníkov plynu na budúcu sezónu. 

Článok pokračuje pod reklamou

SPP zatiaľ za marec zaplatil faktúru v eurách

„Čo sa týka ruskej medializovanej požiadavky na platby za dodávku plynu v rubľoch, SPP marcovú faktúru zaplatil v eurách, tak ako je dohodnuté v zmluve,“ vysvetlil vicepremiér. Zároveň je v tejto situácii dôležité zdôrazniť, že Slovensko plne podporuje spoločný postup členských krajín EÚ, vrátane jednotného nákupu plynu pre celú Úniu.

Ropa bude zabezpečená aj naďalej

Čo sa týka ropy, Slovensko má zabezpečené strategické zásoby tejto komodity na 120 dní, pričom zo zákona musia byť na úrovni minimálne 90 dní. Ďalšie zásoby ropy má aj rafinéria Slovnaft a  Transpetrol. V prípade, ak by došlo k prerušeniu dodávok ropy z Ruska, minister hospodárstva Richard Sulík má písomný prísľub spoločnosti Slovnaft, že bude dovážať potrebnú ropu cez ropovod Adria.

Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR / úprava redakcia