EkonomikaKoronavírus COVID-19PodnikanieSlovensko
Publikované 14. októbra 2020 zobraziť celý profil

Slovenská živnostenská komora vyjadruje hlboké obavy z nových opatrení, ktoré prijala Vláda SR v súvislosti s pandémiou COVID-19. Sme presvedčení, že nové opatrenia sú pre mnohých podnikateľov v oblasti gastronómie, hotelierstva, wellness či fitness centier likvidačné.

Druhý-krát vtomto roku musia reštaurácie, kaviarne, wellness a iné kultúrne inštitúcie zatvoriť svoje prevádzky. Na nich je naviazaných viacero dodávateľov a živnostníkov. Od 15. októbra 2020 je väčšina prevádzok nútená obmedziť a vo veľa prípadoch až zatvoriť svoje prevádzky a možno už aj NATRVALO. Zamyslime sa nad dôsledkami.

Pomoc z opatrení prvej vlny bola oneskorená, nepostačujúca a byrokratická

„Klincom do rakvy“ bude pre viacerých živnostníkov a podnikateľov podanie daňového priznania zaplatenia dane za rok 2019, ktorá je splatná ku dňu 31.10.2020. Slovenská živnostenská komora žiada odpustenie platieb odvodov do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne najmä pre prevádzky, ktoré sú priamo, ale aj nepriamo zaviazané dodržiavať opatrenia platné od 15.10.2020..

Nami navrhovaná rýchla pomoc:

  • odklad zaplatenia daňovej povinnosti za rok 2019;
  • zastavenie platieb DPH dotknutých sektorov a pridružených dodávateľov;
  • odpustenie všetkých odvodov počas platnosti opatrení;
  • navýšiť príspevok na udržanie pracovného miesta;
  • okamžitá refundácia nájmu na základe čestného prehlásenia.

„Štátna pomoc“ musí pomáhať

Slovenská živnostenská komora apeluje na vládu, aby „štátna pomoc“ skutočne pomáhala a neniesla len názov štátnej pomoci. Živnostníkom, rodinným firmám a malým podnikateľom vznikajú niekoľko tisícové náklady spojené s nájmom, odvodmi, energiami, hygienickými opatreniami aj počas obmedzenia, ale aj zatvorenia prevádzky. Slovenská živnostenská komora má zato, že živnostníci, rodinné podniky a zamestnávatelia zvládli dopad opatrení z prvej vlny prevažne z vlastných zdrojov a vlastným úsilím. To sa však tentokrát nemusí zopakovať.

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *